Vonku sa zlepšuje počasie a podmienky na športovanie pod holým nebom sú priam ideálne. Už pred dvoma týždňami sa v Tokiu konal Tokijský maratón, obrovské športové podujatie. Na treťom ročníku sa zúčastnilo 35-tisíc bežcov vrátane profesionálov.
Bežecká dráha vedie centrom Tokia aj pomedzi mnohé turisticky známe, atraktívne miesta. Moji rodičia si túto veľkú športovú udalosť nenechali ujsť a pridali sa k davu nadšených divákov. Mama mi o tom povedala: „Bolo úžasné sledovať to obrovské množstvo ľudí bežiacich pomedzi mrakodrapy biznis centier po ceste, ktorá je obyčajne plná automobilov. Bolo to naozaj veľkolepé.“
Napriek tomu, že účastnícky poplatok je 10-tisíc jenov (asi 76 eur), počet záujemcov je sedem a pol krát vyšší, ako je výsledný počet bežcov. Tých vyberajú v novembrovej lotérii – teda štyri mesiace pred uskutočnením maratónu. Bežia aj celebrity, čo je, samozrejme, ťah na prilákanie televíznych divákov. Niektorým behanie vôbec nesedí, je to však výzva, ktorej sa oplatí chopiť.
Tento rok bol medzi prihlásenými maratóncami aj 219-kilogramový niekdajší veľmajster v sumo zápasení. V prípade, že sa mu podarí dobehnúť do cieľa, údajne plánoval požiadať o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Len štyri dni pred podujatím však údajne lekár presvedčil bežca, aby sa účasti na maratónskom behu vzdal. Ďalším celebritným želiezkom v ohni bol známy komik, ktorý pri výške 164 cm váži 128 kg. Ten pätnásť kilometrov po štarte skolaboval a odviezli ho do nemocnice so srdcovým infarktom.
Okrem Tokijského maratónu je na svete veľa podobných bežeckých podujatí vrátane maratónu v Londýne, New Yorku, ktoré umožňujú bežať aj neprofesionálnym športovcom. Medzi Japoncami patrí k veľmi obľúbeným Honolulský maratón na Havaji. Havaj je síce americký štát ležiaci uprostred Tichého oceánu, ale približne 60 percent účastníkov tamojšieho maratónu sú Japonci. Hlavným sponzorom podujatia je japonská letecká spoločnosť, navyše, na Havaji sú mnohé služby pre Japoncov veľmi ľahko dostupné vrátane dorozumievania sa v japončine. To všetko sú dôvody, prečo je pre Japoncov relatívne ľahké zúčastniť sa tohto behu.
Snom mnohých mojich známych bolo zúčastniť sa maratónskeho behu v Honolulu. A väčšinou to boli ľudia, ktorí nikdy nebehali ani na kratšej trati. Maratón v Honolulu je však obrovská výzva, zabehnúť 42,195 km je veľký cieľ. Na začiatku znie priam nereálne, ale človek ho krok za krokom tréningom dokáže dosiahnuť. Z každodenného stereotypu človeka dokáže vytrhnúť túžba prekonať samého seba. Cesta od dokážem to k vysnívanému dokázal som to je vzrušujúca a napĺňajúca. Vyskytujú sa aj kritici, ktorí neuznávajú začiatočníkov na maratónskej bežeckej trati. Súhlasím s nimi, ale minimálne dokážem pochopiť túžbu bežca po pocite, že niečo dosiahol.
Aj na Slovensku sa začala bežecká sezóna. Minulý týždeň bol maratón v Bratislave, zajtra sa pobeží Národný beh Devín – Bratislava. Ja si občas tiež zabehám, len tak, okolo dediny. Jedného dňa by som si celkom rád vychutnal atmosféru takého hromadného behu spolu so slovenskými bežcami.