Spojené štáty vlastnia viac ako polovicu vojnových lodí na svete a zároveň piráti ohrozujú lode v blízkosti somálskeho pobrežia. Teraz, keď americké námorníctvo zabilo troch z týchto pirátov pri oslobodzovaní Richarda Phillipsa, uneseného kapitána americkej obchodnej lode, sa tieto dva fakty nádejným spôsobom spájajú.
Aká kombinácia nekompetentnosti a zbabelosti umožnila, aby sa pirátstvo v 21. storočí stalo hrozbou pre hlavnú obchodnú lodnú trasu? Načo sú nám všetky tie vojnové lode aj s ich delami, raketami, radarmi a helikoptérami?
Prekazený minulotýždňový útok na v Spojených štátoch registrovanú loď Maersk Alabama môže byť bodom obratu. Možno prinúti americké námorníctvo, aby na seba prevzalo protipirátsky boj.
Problematické právo
Najväčší problém, s ktorým ostatné krajiny pri potieraní pirátov zápolili, spočíva v úbohom stave súčasného medzinárodného práva. Historické pravidlá boli jednoduché: piráti boli „nepriateľmi celého ľudstva" a existovalo právo „univerzálnej jurisdikcie". Ktorákoľvek krajina mohla zadržať akéhokoľvek piráta, bez ohľadu na pôvod, a súdiť ho za jeho zločiny. Ak bol zajatý v boji, mohol byť dokonca popravený.
Nové pravidlá definované konvenciou Spojených národov o námornom práve prikazujú vojnovým lodiam poslať námorníkov vedených dôstojníkom na každé podozrivé pirátske plavidlo, aby potvrdili jeho kriminálne zámery. Kým sa tak nestane, vojnové lode nemôžu otvoriť paľbu. Je nepravdepodobné, že právnici pred napísaním konzultovali túto klauzulu so skutočnými námorníkmi.
Spojené štáty však túto konvenciu neratifikovali. Nebola to predvídavosť, ale nechuť Senátu ratifikovať akúkoľvek dohodu, ktorá by obmedzovala americkú voľnosť konať. Teraz sa to však hodí. Bežne sa americká administratíva správa tak, akoby bola viazaná medzinárodnými dohodami, ktoré síce podpísala, ale Senát ich vetoval, ale nemusí to robiť vždy.
Americké námorníctvo možno v spolupráci s francúzskym a indickým loďstvom či kýmkoľvek iným s chrbtovou kosťou teda môže byť zapojené do boja s pirátmi. Na začiatok by mohlo vyhlásiť zakázanú zónu začínajúcu sa 20 kilometrov od somálskeho pobrežia, do ktorej by mohli vplávať iba plavidlá preverené americkým námorníctvom. Všetky bežné obchodné a výletné lode by boli vpustené automaticky, ostatné plavidlá by mohli byť bez varovania potopené.