Debaty o názve štátu sa začínajú obyčajne nevinne. Niekto si zmyslí, že momentálne pomenovanie nezodpovedá celkom realite a nerešpektuje koexistenciu dvoch rozdielnych subjektov. Kde všade sa končia takéto iniciatívy, by vedeli opísať aj Česi a Slováci.
Moderní Nemci ešte nie, a tak si tieto debaty začínajú testovať. S nápadom zmeniť názov Spolková republika Nemecko prišiel popredný disident východného Nemecka a človek revolúcie '89 Christian Führer. Podľa neho názov SRN neodzrkadľuje udalosti zjednotenia. Ako by mala vyzerať alternatíva, Führer neuviedol, ale jeho myšlienky, že v symboloch spoločnej federácie by sa mali viac nájsť aj východní Nemci, sa chytili aj iní politici.
Anexia
Predseda sociálnych demokratov SPD Franz Müntefering vyšiel s návrhom prehodnotiť podobu spolkovej ústavy, lebo i tá, rovnako ako názov štátu, bola Východu delegovaná Západom. Východ sa mal aktívne podieľať na tvorbe spoločnej ústavy, a nie prebrať západonemeckú, hoc keďže ide o kvalitnú ústavu, bolo by neférové hovoriť o zlom darčeku, ale Müntefering ostáva neoblomný a myslí si, že diskusia o ústave by sa mala nanovo otvoriť. A ešte si zaspomínal, že vlastne ani samotné zjednotenie sa dostatočne neorganizovalo a NDR sa k SRN jednoducho prikleplo.
Škoda, že si už nepamätal, ako sa obe časti krajiny v revolučných dňoch zjednotenia nevedeli dočkať. Aspoň kresťanskí demokrati nezabudli a šéfa socdemokratov vyzvali, aby prestal proces zjednotenia prezentovať ako anexiu Východu Západom. Müntefering na chvíľu stíchol, no obušok bol už z vreca von a oslavy 20. výročia pádu Berlínskeho múru začínajú naberať zvláštnu príchuť.