Je to nočná mora každej vlády. Miliardy na oživenie hospodárstva sú minuté, štát je zadlžený až po uši a kríze niet konca. Nezamestnanosť narastá a analytici nedajú pokoj s predpoveďami o sociálnych nepokojoch. V takých okamihoch sa žiada zvláštna kreativita politikov.
Občan si musí uchovať pocit, že sa oň starajú a zároveň to ani veľa nestojí. Nijaká ľahká úloha, ale kto hľadá, nájde a nemecká vláda sa tento týždeň rozhodla zotrvať pri uzavretí svojho trhu pre nízko kvalifikované pracovné sily z nových členských krajín Európskej únie do roku 2011.
Nepoučiteľní
Prechodná blokáda trhu práce bola zavedená hneď po rozšírení únie v roku 2004 a jej prvá fáza sa končí zajtra. Blokádu využívali viaceré členské krajiny a postupne od nej upúšťali, lebo sa im javila zbytočná. Pracovný trh sa reguloval sám, kde bola práca, tam šli migranti, a kde práca nebola, tam sa nasilu netlačili. Tak aj teraz k prvému máju odbúrajú reštrikcie Dáni a Belgičania.
Len Nemci v závese s Rakúšanmi nie a nie povoliť. Časť nemeckého voličstva je, samozrejme, s ochranou pracovného trhu spokojná a zodpovedných politikov určite vo voľbách odmení. Menej nadšený je eurokomisár práce Vladimír Špidla. Zastáva názor, že takéto obmedzenia vychádzajú predovšetkým z predsudkov a neberú do úvahy výhody voľného pohybu pracovných síl, ktorý je prínosom nielen pre zamestnancov, ale aj pre hostiteľské krajiny.
Tie cez prisťahovalcov neraz dokázali pomôcť pri nedostatku pracovných síl v rôznych sektoroch, nielen v sfére vysokokvalifikovaných zamestnancov. Nemecku chýbajú ľudia na starostlivosť o seniorov, práce v domácnostiach či stavby, čo sú práve príležitosti pre nízko kvalifikovaných.