Nikdy predtým som o smiechovej joge nepočul. Hneď som sa o ňu začal zaujímať a teraz už viem, že je veľmi populárna nielen v Japonsku, ale aj v Indii, Amerike, Kanade aj v Európe, takže možno už aj niekde na Slovensku existuje skupina smiechových jogínov.
Smiechovú jogu - kombináciu smiechu a jogového dýchania – vytvoril istý indický lekár ako jeden zo spôsobov liečby. Toto cvičenie údajne môže pomôcť posilniť imunitný systém, alebo napríklad zmierniť depresiu. Smiech má priaznivé účinky na telesnú činnosť a dvadsať minút cvičenia smiechovej jogy sa údajne rovná desaťminútovému tréningu na náradí. Smiech je nákazlivý. Aj ten, komu práve nie je do smiechu, sa v skupine smejúcich sa uvoľní a pridá sa.
Ak je to všetko pravda a ak to naozaj funguje, potom je smiechová joga metóda ako stvorená aj na prekonávanie následkov súčasnej ekonomickej krízy. Našiel som si na internete video a keď som videl cvičencov, ako sa od srdca smiali a rehúňali, až sa nemohli zastaviť, chechtal som sa aj ja. A odo mňa to prešlo na moju ženu.
Smiechová joga obsahuje niekoľko druhov cvikov. Jedným z nich je smiechový pozdrav – v skupine sa nahlas smejete a podávate si navzájom ruky. Alebo leví smiech – máte doširoka otvorené ústa, úplne vyplazený jazyk, dlane s vystretými prstami držíte pri tvári, akoby to boli levie laby, a takto sa na celé kolo smejete. Zaujímavý je aj cvik smiech s prázdnymi vreckami. Ostali ste bez peňazí, v skupine smejúcich sa chodíte s vyvrátenými vreckami a každému ukazujete, že sú prázdne a všetci sa smejú, aj oni majú prázdne vrecká, aj vy sa smejete. Starí Japonci majú vraj najradšej smiechový pozdrav. V Japonsku sa na znak pozdravu okrem podávania ruky aj hlboko ukláňajú.
To, že smiech má priaznivé účinky na zdravie človeka, je známe dávno. Ja si pamätám z Japonska muža, ktorý v rámci jednej dennej televíznej šou viedol rubriku o masáži tela. Jeho prejav bol charakteristický tým, že sa často a schuti smial: „Ha-ha-ha-ha.“ Volal sa Tokujiro Namikoshi (1905 – 2000) a je objaviteľom terapie, zvanej masáž šiatsu. Masér pri nej palcami oboch rúk stláča body na tele človeka, ktoré tvoria energetické dráhy, zvané meridiány.
Keď v roku 1954 prišla do Japonska na svadobnú cestu Marilyn Monroe so svojím vtedajším manželom Joe DiMaggiom, mala zdravotné problémy. Uzdravovať ju vtedy poslali práve Tokujira Namikoshiho. Tak sa stal mediálne známym. Odvtedy sa objavoval na televíznej obrazovke často v rozličných programoch, vždy so svojím pozitívnym nákazlivým smiechom.
Podľa jeho teórie existuje päť kľúčov ku zdraviu a dlhovekosti. Dobrá strava, dobrý spánok, práca, ktorá vás baví, pravidelná stolica a poriadny smiech.
Smiech je človeku prirodzený, ale čím sme starší, akoby sme mali menej príležitostí schuti sa zarehotať. To je ten smiech, keď vás od neho až bolí brucho. Preto neváhajte a hľadajte miesta, kde sa ľudia smejú, až sa chytajú za bruchá. Každý z nás to potrebuje.