Navyše, zachované historické materiály nie sú vždy jednoznačné. Krajiny v spore majú na vec úplne odlišný názor.
Aj Japonsko má so susedmi teritoriálne trenice, ale rovnaký druh sporu sa Slovensku neprihodí. Japonsko je totiž obkolesené oceánom, takže územné dišputy sa vždy krútia okolo hraníc oceánu a ostrovov medzi dvoma krajinami. V škole ste sa zrejme učili, že Japonsko tvoria štyri ostrovy: Hokkaidó, Honšu, Šikoku a Kjúšú. Ak však definujeme ako ostrov pevninu s obvodom väčším ako 100 metrov, menšiu ako kontinent, potom je v oblasti Japonského mora asi 6800 ostrovov, z nich obývaných je asi iba 400.
Japonsko má tri teritoriálne spory. Prvý je s Južnou Kóreou a týka sa ostrova Takešima (Južná Kórea ho nazýva ostrov Dokdo). Nachádza sa v Japonskom mori medzi Japonskom a Južnou Kóreou (220 km od Japonska a 215 km od Južnej Kórey). S Čínou a Taiwanom sme v spore o ostrovy Senkaku (v čínštine ide o ostrovy Tiao -yu), ktoré sa nachádzajú západne od japonského ostrova Okinawa, 186 km od Taiwanu. No a s Ruskom vedieme najdlhšie spor o štyri ostrovy na severe (mimo Japonska sa hovorí o tom hovorí ako o spore o Kurilské ostrovy) - ostrovy Etorufu, Kunaširi, Šikotan a Habomai, nachádzajúce sa severovýchodne od Hokkaidó. Rozloha štyroch ostrovov je podobná veľkosti okresu Trenčín. Najbližšie k Japonsku je Habomai, je vzdialený iba 3,7 km od ostrova Hokkaidó.
Spor o toto najväčšie ostrovné územie vidí Japonsko takto: Hranica medzi Japonskom a Ruskom bola stanovená v roku 1855 dohodou v japonskom meste Šimoda. Odvtedy spomínané štyri ostrovy patrili k územiu Japonska. Po skončení druhej svetovej vojny však Rusko obsadilo ostrovy a vyhostilo odtiaľ 17-tisíc japonských obyvateľov. Odvtedy sú ostrovy v ruskej okupácii, žije tam 14-tisíc ruských obyvateľov. Japonci na ostrovy nemôžu voľne cestovať. Japonsko žiada navrátenie ostrovov, čo si pamätám zo správ ako neutíchajúcu udalosť ešte z čias môjho detstva.
Celá záležitosť je, pochopiteľne, zložitejšia, lebo okrem dohody z roku 1855 sa uzatvorili aj iné, v ktorých došlo ku geografickým aj lingvistickým nedorozumeniam o tom, odkiaľ pokiaľ patria Kurily k Japonsku a odkiaľ pokiaľ k Rusku.