Jednou z ústredných tém politických strán budú ešte zhruba dva týždne voľby do Európskeho parlamentu. Napokon, o priazeň voličov sa uchádza spolu 17 strán.
Účasť necelých 17 percent voličov pred piatimi rokmi pôsobí navonok ako nočná mora krajiny. Zdá sa však, že ani výsledky nadchádzajúcich volieb nebudú veľmi iné. Napríklad aj samotní europoslanci zvolení na Slovensku robia všetko preto, aby účasť v nadchádzajúcich voľbách bola podobná ako v roku 2004. Aspoň to tak vyplýva z nedávnych informácií, ktoré zverejnil denník Pravda.
Takmer všetci totiž odmietli zverejniť, ako zaobchádzali s peniazmi daňových poplatníkov. Nemajú ich k dispozícii pritom vôbec málo - v bývalých korunách ide mesačne o niekoľko stotisícové sumy.
Bez rozdielu
A tak iba z útržkov sme sa mohli dozvedieť, že niektorí zverejnenia svoje výdavky, ale až po voľbách, že iní ani potom a že sa na tom spolu - bez rozdielu straníckych tričiek - dohodli. Možno tak povedať, že práve peniaze sú tým, čo ich spája. Iba Monika Beňová nemala problém povedať, že zhruba 114-tisíc bývalých slovenských korún platí každý mesiac za kanceláriu, ktorú má v centrále strany Smer.
Nakoniec, stačí si pripomenúť výsledky minuloročného vnútorného auditu europarlamentu, z ktorého vyplynulo, že jeho poslanci „ťažko zneužívajú" peniaze, ktoré dostávajú na asistentov a prevádzku kancelárií. Audit zaznamenal napríklad zamestnávanie neexistujúceho personálu či maloletých potomkov. Záver bol jednoznačný - audit konštatoval „veľmi rozšírené, systematické a kriminálne" zneužitie týchto peňazí zo strany poslancov.