Americkému navigačnému systému hrozí kolaps, varoval britský Guardian s odvolaním sa na správu Najvyššieho kontrolného úradu amerického kongresu.
Global Positioning System (GPS) je satelitný navigačný systém, ktorý vyvinulo americké ministerstvo obrany pôvodne pre vojenské letectvo. Dodnes ide o jediný plne funkčný globálny navigačný systém, ktorý môže zadarmo využívať ktokoľvek a kdekoľvek na svete. Je systém GPS naozaj ohrozený? A čo by to znamenalo pre spoločnosť?
Od 27. apríla 1995 dodnes poskytuje GPS neoceniteľnú pomoc pri dopravnej navigácií, tvorbe máp, prieskume krajiny, v komerčnej a vedeckej sfére, sledovaní, ale aj pri čoraz populárnejšom takzvaného „geocachingu" - teda nachádzaní skrytých predmetov pomocou súradníc.
Hladko to už nepôjde
GPS tvorí sústava 32 satelitov. Ročné náklady potrebné na udržanie jej chodu dosahujú 600 až 900 miliónov dolárov. Takmer štvrťstoročná existencia GPS sa však výrazne podpísala na celkovom stave satelitov, a je potrebné ich vymeniť. Podľa novej správy kontrolného úradu vlády však predstavitelia amerických vzdušných síl zanedbali možnosť, aby výmena prebehla hladko.
Hoci sa do opráv už investovali dve miliardy dolárov, naozaj hrozí množstvo problémov. Prvý satelit, ktorý mal nahradiť jeden z tých starnúcich, mal odštartovať už začiatkom roku 2007, no štart pre rôzne príčiny stále odkladali, najbližší termín je november. Hoci ešte nehrozia problémy napríklad v leteckej doprave, vážne problémy môžu mať vojaci.
GPS umožňuje vojakom nájsť objekty v tme alebo na neznámom území, slúži na koordináciu presunu jednotiek a ich zásob. Mnoho moderných zbraní využíva GPS na sledovanie možných pozemných a vzdušných cieľov, pomáha pri definovaní miery ich nebezpečenstva. Využívajú ho lietadlá pri vyhľadávaní cieľov.