Koncom mája sa v Lisabone konalo stretnutie národných expertov členských krajín Európskej únie na politiky vedy, techniky a inovácií. Poradca portugalského premiéra a koordinátor národného Technologického plánu, profesor Carlos Zorrinho, informoval hostí o rozvojových problémoch svojej krajiny.
Po vstupe do Európskej únie v roku 1986 sa Portugalsko stalo rajom investorov využívajúcich nízke náklady práce. Krajina zažila búrlivý ekonomický rast, ktorý sa náležite prejavil aj v raste životnej úrovne. So stúpajúcimi mzdami sa však potenciál konkurenčnej schopnosti vyčerpal.
Vstup do eurozóny sa ukázal ako ďalšia prekážka konkurencieschopnosti: na rozdiel od krajín strednej a východnej Európy už nemohli devalvovať národnú menu a zvýšiť tak predajnosť svojich tovarov a služieb. Od roku 2000 Portugalsko zažíva ekonomickú stagnáciu. Hrubý domáci produkt v prepočte na jedného obyvateľa zastal na hodnote troch štvrtín priemeru únie.
Portugalci správne identifikovali nedostatočnú úroveň ľudského kapitálu a nízku úroveň technológií a inovácií ako hlavné prekážky pre ekonomický rozvoj založený na využívaní poznatkov. V roku 2005 prijali národný Technologický plán a stavili na masívne investície do vzdelania a informačných a komunikačných technológií. Prvé výsledky sa už dostavili.
Výsledky prichádzajú
V priebehu troch rokov sa im podarilo zdvojnásobiť vládne výdavky na vedu a techniku z 915 na 1701 miliárd eur. Investície neboli samoúčelné, ale namierené na zvýšenie flexibility malej krajiny na globálnom trhu tovarov a služieb. Hlavnými cieľmi bolo vybaviť súkromný a verejný sektor modernými technológiami, sprístupniť ich aj pre najširšie masy obyvateľstva a dosiahnuť, aby sa mladá generácia dohovorila po anglicky so zvyškom sveta. Výsledky sa začínajú dostavovať.