Pred dvoma týždňami zorganizovali slovenskí gynekológovia v Bratislave medzinárodný kongres. Jeho vyvrcholením bol spoločenský večer v reprezentačných priestoroch v centre mesta, kde som sa ocitol aj ja, ale len vďaka tomu, že moja manželka ho moderovala.
Zaujímavý kultúrny program, dobré jedlo, no priznám sa, v živote som nevidel toľko gynekológov v rovnakom čase na rovnakom mieste. Bolo ich tam určite vyše dvesto. Začal som rozmýšľať nad tým, či by mali japonskí gynekológovia takú možnosť a čas stretnúť sa.
Japonské zdravotníctvo a pacienti čelia v súčasnosti vážnemu problému. Nemocnice neprijímajú urgentné prípady, ktoré privezie do nemocnice na ošetrenie sanitka. Keď pacient privolá záchranku, tá príde okamžite. Potom však trvá dlho, kým nájdu nemocnicu, ktorá by pacienta prijala na ošetrenie. Stáva sa, že záchranku s pacientom odmietnu aj v piatich nemocniciach po sebe. Takže od jej príchodu niekedy uplynie aj hodina, kým pacienta nakoniec do niektorej nemocnice prijmú. Ale stáva sa aj to, že pacient za ten čas v sanitke zomrie.
Čo je príčinou takejto situácie? Nedostatok lekárov. V Japonsku sú lekári takí zaneprázdnení, že náhle, urgentné prípady nie sú schopní ošetriť. A momentálne chýbajú najviac práve gynekológovia.
Práca gynekológa, zvlášť pôrodníka, je ťažká, permanentná, lekár musí byť prakticky 24 hodín v pohotovosti. Deti sa rodia stále, v ktorúkoľvek hodinu a pôrod nepočká. Okrem toho byť lekárom v Japonsku znamená sústavne čeliť stresu zo súdnych procesov. Pacienti sú veľmi nároční, berú ako samozrejmosť, že dieťa sa narodí zdravé a rodička porodí bez komplikácií. Ak to tak nie je, Japonci ženú lekára pred súd.