Keď bol pred štyrmi rokmi za prezidenta Iránu zvolený Mahmúd Ahmadínedžád, nevyvolalo to medzi obyvateľstvom takmer žiadne reakcie. Po piatkových voľbách, ktoré opozícia označila za zmanipulované, a po opätovnom zvolení Ahmadínedžáda za prezidenta, je situácia iná. Do ulíc vyšli protestovať tisíce nespokojných Iráncov aj napriek tomu, že úrady zakázali zhromažďovanie a nepovolili žiadnu demonštráciu.
V takom totalitnom zriadení, akým je súčasný Irán, je to vec nevídaná. Predovšetkým mladí ľudia však už majú zrejme dosť nezmyselných zákonov, ktoré vrátili krajinu desiatky rokov dozadu. Podozrenia z manipulácie volieb sú dobrým dôvodom na vyjadrenie hlbšej nespokojnosti so spoločenskou situáciou.
Ako sa obliekať
Odhliadnuc od zhoršenia medzinárodného postavenia Iránu, oveľa horšie sa vyvíjala situácia v jeho vnútri. Po postupnom spoločenskom uvoľňovaní počas úradovania reformného a na iránske pomery liberálneho prezidenta Muhammada Chatámího nastúpil opäť tvrdý konzervatívny režim. Ahmadínedžád veľmi ochotne, prostredníctvom zákonov plnil predstavy iránskeho duchovného vodcu Chameneího o tom, ako sa správne obliekať či ako sa správať na verejnosti. Zintenzívnila sa cenzúra tlače a blokovanie internetu, keď to bolo „potrebné". Jednoducho veci, na ktoré sú hákliví všetci mladí ľudia.
A práve mladí a vzdelaní Iránci si uvedomujú, že celá vláda Božieho zákona prostredníctvom imáma, ktorú v roku 1979 nastolil vodca revolúcie ajatolláh Chomejní, a v ktorej pokračuje jeho nasledovník ajatolláh Chameneí, je z ich strany pokrytecká a zneužívajúca islamské náboženstvo. Chameneí a rovnako Ahmadínedžád nezabúdajú pri každej príležitosti opovrhovať západnými hodnotami, oblečením, modernými výdobytkami a tiež nástrojmi sekulárnej moci, ako sú parlament, vláda či politické strany.