Správy z posledných dní hovoria, že v aktuálnom prieskume najdrahších miest sveta čo do nákladov na život sa Bratislava na Slovensku zaradila na tridsiate miesto. Už som stretol viacerých Slovákov, ktorí si kúpili dom za hranicami len kúsok od Bratislavy v rakúskom Kittsee alebo maďarskom Dunakiliti. A odtiaľ dochádzajú do práce do Bratislavy.
Kamarát z Česka, ktorý si kúpil dom v Bratislave, hovorí, že v Prahe sú byty a domy lacnejšie než tu, čo ma teda naozaj prekvapilo. Vzhľad a rozloha Bratislavy veru nesvedčia o tom, že by si zaslúžila byť v rebríčku drahých miest medzi inými veľkými mestami.
Nuž, úprimne povedané, vo víre každodenného života si vysoké náklady na život v Bratislave neuvedomujem, pretože obyčajne neporovnávam ceny tu a v iných zahraničných mestách. Som však prekvapený, koľko Slovákov porovnáva ceny a chodí nakupovať za hranice. A vy?
Tento rok sa v rebríčku najdrahších miest na svete umiestnilo na prvom mieste moje rodisko – Tokio, hneď za ním je Osaka. My Japonci sa tomu nečudujeme. Tieto dve mestá boli vždy drahé. Vždy, keď idem domov, uvedomujem si, ako je tam draho, s výnimkou japonských áut, elektroniky a oblečenia.
Desaťtisícovú bankovku (10-tisíc jenov je asi 77 eur) za deň miniete tak rýchlo, že si to nestihnete ani uvedomiť. To je napríklad jedno stretnutie s kamarátom v meste, spoločný obed, nápoj a cesta domov. Len jedno stretnutie s kamarátom. Japonci občas radšej odmietnu schôdzku so slovami: „Prepáč, som zaneprázdnený.“ Je to signál, že si to nemôžu dovoliť. Robia to tak tí, ktorí si chcú čosi našetriť. Myslím, že Slováci o schôdzkach s priateľmi takto nerozmýšľajú. Alebo sa mýlim?
Tu je zopár aktuálnych čísel z najdrahšieho mesta na svete: za prvé dva kilometre cesty taxíkom vám naúčtujú 710 jenov (5,45 eura) a potom za každých ďalších 288 metrov zaplatíte 90 jenov (70 centov). Ďalej budem pokračovať v eurách. Jedna vstupenka do kina pre dospelého stojí 14 eur. Obed v reštaurácii stojí 6,50 eura, plechovka piva 2,23 eura. Za liter mlieka zaplatíte 1,30 eura. Za plyn zaplatia v dvojčlennej domácnosti za mesiac 30,72 eura, v zime však 153,44 eura. Elektrina ich vyjde v lete na 53,71 eura, v zime zaplatia 76,72 eura. Za vodu zaplatia mesačne 69 eur. Hodina parkovania stojí 4,60 eura a bezplatné parkovanie len tak pri ceste alebo na chodníku neexistuje. Byt v Tokiu s rozlohou 31 – 34 metrov štvorcových kúpite od 192-tisíc do 230-tisíc eur. Na predmestí stojí byt s rozlohou 60 metrov štvorcových 307-tisíc eur. Ak si ako študent chcete privyrobiť, vo fastfoode platia na hodinu 7,70 eura.
V Tokiu neprežije človek, ktorý tvrdo nepracuje. Dostanete peniaze a hneď ich miniete na základné poplatky. Je to ťažké.