O Británii často hovoríme s úctou, ako o jednej z najstarších demokracií na svete. Pre mnohých z nás je etalónom politickej a obrazne aj mediálnej kultúry, krajinou, kde sa stále dbá na dobré mravy, slušné správanie a tradičné hodnoty. Je teda dvojnásobne hlúpe, že odtiaľ prišli v posledných týždňoch hneď dve správy, ktoré nám ilúzie berú.
Najskôr sme sa dozvedeli, že britskí poslanci hospodária so svojimi peňažnými náhradami ako malicherní zlodeji, skrátka podobne ako tí naši. Teraz zasa počujeme, že novinári dlhodobo a pomerne vážne porušovali zákon.
Aféru odštartoval ľavicový denník Guardian, ktorý informoval, že novinári z bulvárneho nedeľňajšieho News of the World a jeho sesterského denníka The Sun sú podozriví, že nezákonne získavali informácie o známych ľuďoch. Okrem iného ich odpočúvali alebo vnikali do ich telefónnych záznamníkov.
Skutočný politický triler
Sliedeniu hackerov údajne padlo za obeť asi dvetisíc telefónnych čísel. Patria napríklad bývalému vicepremiérovi Johnovi Prescottovi, herečke Gwyneth Paltrowovej či londýnskemu starostovi Borisovi Johnsonovi. Jeden z najznámejších britských novinárov Andrew Neil povedal, že sme svedkami „jedného z najdôležitejších mediálnych príbehov modernej doby“.
Je to skutočne politický triler so všetkým, čo k nemu patrí. Šéfom nakladateľstva je Rupert Murdoch, asi najvýznamnejšia osobnosť mediálneho biznisu na svete. Jeho vydavateľstvu patrí napríklad ekonomický denník Wall Street Journal, televízia Fox či britské The Times. News of the World a The Sun sú síce bulvárne noviny, ale aj tak majú v Británii veľký vplyv v politike.
Už v roku 2007 sa reportér nedeľníka Clive Goodman dostal do väzenia, lebo nechal odpočúvať ľudí z kráľovského paláca. Vedenie novín vtedy vyhlásilo, že o tom nevedelo. Teraz sa ukazuje, že to bola lož, a že nelegálne odpočúvanie je v týchto novinách bežnou pracovnou metódou.