SME

Po nekonečnom schodisku dole k moru

Leto medzi dvoma kaviarňami na východe a na západe sa dá prečkať aj čakaním na Thomasa Manna.

Pekne dávno.Pekne dávno. (Zdroj: TASR /AP)

Tichý stolík uprostred hluku. Letné čítanie prílohy Fórum pokračuje oprašovaním školskej ruštiny na ceste od Baltského mora do Karlových Varov.

Kaviné Pastogé, Nida, Kurská Kosa, Litva

Pri čítaní kníh a pozeraní filmov zobrazujúcich šťastné socialistické včerajšky som nadobudol dojem, že k Baltskému moru sa chodilo za trest, lebo iných možností takmer ani nebolo. S priateľmi sme sa sem napriek tomu koncom júna vrátili už niekoľkýkrát a to s veľkým pôžitkom. Niežeby sa od tých čias zmenili klimatické podmienky - voda má svojich stabilných trinásť-štrnásť stupňov a dosť často vás nepripravených môže zastihnúť dážď - ale severské krajiny majú najmä v lete veľké čaro. Počínajúc svetlom, ktoré večer nie a nie zmiznúť, cez pieskové duny a chuť údených rýb (z nich najmä úhor je absolútnou lahôdkou) až po skvelo namiešané cuvée letoviska na sovietsky štýl so spomienkami na zašlé časy východného Pruska, ktoré je práve v malom mestečku Nida veľmi výrazné.

Nida patrila snáď už každému, no najmenej Litovcom, ktorí sú tu už stáročia doma; vystriedali sa v nej Nemci, Rusi aj Švédi. Leží uprostred takzvanej Kurskej Kosy, nazývanej aj Neringa, čo je uzučký osemdesiatkilometrový pieskový výbežok - na jednej strane obmývaný vodami Kurskej lagúny a na druhej strane Baltom - vyhlásený za Národný park a svetové prírodné dedičstvo UNESCO. Sú tu losy a štyristosedemdesiat druhov motýľov. A rozjatrení nemeckí emigranti, ktorí sem chodia pátrať po svojich koreňoch z čias, keď sa neďaleká Klaipéda ešte volala Memel (ako vravieval Hitler - toto územie bolo vždy nemecké, ale tu je dobré položiť si otázku, koľko rokov je vždy) - trúsia sa najmä v okolí tehlového luteránskeho kostola s cintorínom plným drevených vyrezávaných krížov krikstai, ktoré majú dušiam uľahčiť cestu do neba, a sú rozdelené na ženské a mužské. Je to zrejme nezvratný dôkaz, že duša ženy a duša muža sa naozaj líšia. Tak už to zrejme chodí.

Na stoličke sprievodcu leží pohodená rozčítaná prvá časť románu Thomasa Manna Jozef a jeho bratia, na ktorom pracoval práve tu v Nide (v tých časoch známej pod názvom Nidden). V príjemnom dome, ktorý si dal na pobreží Kurskej lagúny postaviť rok po udelení Nobelovej ceny za literatúru, trávil letá v rokoch 1930 - 1932 so ženou a svojimi šiestimi deťmi (a zlé jazyky vravia, že sem-tam aj s príjemnými litovskými mladíkmi). Potom už musel Nemecko opustiť. Keď pozerám cez okno do salóna obráteného k moru a prudko sa zvrtnem, zdá sa mi, že vidím, ako šoféruje elegantnú čiernu limuzínu Daimler po príjazdovej ceste, potom dlho sedí na terase, pije kávu a číta noviny. Alebo podobne neúspešne ako ja hľadá vyplavené kúsky jantáru na pláži obrátenej na otvorené more. Áno, na tomto pobreží sa začínala slávna Jantárová cesta!

V Kaviné Pastogé, kde nad tým všetkým premýšľam, sŕkam saltibarščiai, studený boršč, ktorý patrí v Litve k národným jedlám a občas sa niečo po rusky spýtam čašníka (miestny jazyk sa nedá naučiť, skúšal som to a viem, že žuvis je ryba a štvyturis maják, to je asi tak všetko - musím priznať, že nie vždy sa to hodí; v obchode som raz pozdravil Laba diena, čiže Dobrý deň, a nikto mi nerozumel, zrejme mi chýba ten správny prízvuk). No Thomas Mann neprichádza. Toto leto som si dal záväzok, že sa poriadne začítam do jeho próz. Aby som ho, takpovediac, spoznal osobne.

Čakanie si krátim výstupom na dunu Parnidis, z ktorej je výhľad na druhú časť Neringy - tá je ruským vojenským územím a vinie sa smerom na Kaliningrad (na to, aby ste videli Kantov Königsberg by ste potrebovali ruské víza a aj tak predpokladám, že po Kantovi by tam nebolo ani stopy, ktovie tiež, ako by to dopadlo s čistým rozumom...). V šesťdesiatych rokoch tu istý čas na dunách, údajne s Chruščovovým špeciálnym povolením, strávil Sartre. Nad čím len premýšľal?
Po kamennom chodníku pod veľkými slnečnými hodinami, ktoré pred rokmi zničil prudký vietor, sa tmolí chlapec ako vystrihnutý zo Smrti v Benátkach, presne taký, ako si ho predstavoval vo svojom filme Visconti. Tak predsa! Spokojný schádzam po nekonečnom schodisku dole k moru.

Festivalová atmosféra v hoteli Thermal, Karlove Vary, Česká republika

Dlhé roky som si myslel, že najzápadnejší výbežok Ruskej federácie je Kaliningradská oblasť, po príchode do Karlových Varov som zistil, ako veľmi som sa mýlil. Ruštinu počuť všade a z neďalekého letiska premáva pravidelná linka iba do Moskvy (šesťkrát do týždňa) a Petrohradu. Ešteže trocha ovládam azbuku a vďaka tomu sa mi podarí trafiť do hotela.

Na karlovarský filmový festival som prišiel uviesť svoj celovečerný dokument o Dežovi Ursinym Momentky v rámci sekcie Hudobná odysea. Sála v divadle Husovka je plná, čo ma teší. Záver filmu je - vzhľadom na chronológiu Dežovho života - trochu ťaživý, vyžaduje si premýšľanie a ponorenie do seba, takže diskusia netrvá dlho. Potom už nechávam Momentky žiť si vlastným životom (premietnu ich ešte dvakrát) a vrhám sa do osídiel okolitého filmového diania.

Keď na slávnostnej otváracej párty v hoteli Pupp prvý človek, ktorého stretávam, je Michal David a druhý Andrea Verešová, začínam pochybovať, či som sa nejako nezmýlil. Asi tu sú ako zástupcovia filmových divákov, ktorých by logicky malo byť viac ako tvorcov. Ešteže si viem spomenúť na melódiu z filmu Diskopříběh. Potichu si ju pohmkávam nenápadne vyťahujúc z pohárov so šampanským jahody. Inak, slovu opulentný som nikdy celkom neporozumel, až do chvíle, kým som okolo jedenástej večer nenápadne nevošiel po červenom koberci dovnútra. Tak už to zrejme chodí. Ľudia sa radi cítia trochu neskutočne a aristokraticky. Všetko tu pripomína akési zvláštne divadelné predstavenie. Asi som zabudol, kto vlastne je moja postava.

Vrhám sa ďalej. Thomas Mann, ktorý ma v myšlienkach neustále sprevádza, by iste režisérovi Arsenovi Antonovi Ostojičovi závidel film Ničí syn o chorvátsko-srbskej vojne, v ktorom hlavný predstaviteľ spácha samovraždu tým, že zaspieva pesničku - musím ho ešte niekoľko hodín „predýchavať" v pravidelnom rytme dažďa a slnka v karlovarských uliciach. Myslím pri tom na tých opálených a veselých ľudí, ktorých najčastejšou odpoveďou bolo: Nema problema.

Vylieči ma až komédia o tučných izraelských chlapíkoch, ktorí sa rozhodnú trénovať sumo. Spolu s priateľkou sa napchávame ešte teplými kúpeľnými oplátkami a nalievame sa skvelým francúzskym botrytínovým vínom, ktoré pripomína naše tokajské, vo vinotéke oproti hotelu Thermal - takmer všetky ostatné vraj skúpili Rusi a premenili ich na erotické kluby. Ach, tá široká ruská duša! Someliér na požiadanie otvorí šampanské šabľou a tvári sa, akoby to robil denne. Na to vraj tiež prišli naši východní slovanskí bratia - keď odprevadili premrznutého Napoleona domov, nevedeli si zrazu vo francúzskych pivniciach poradiť so zátkami. Takže pocit autentickosti zostáva.

Thomas Mann, ktorého netrpezlivo vyzerám, stále neprichádza - posledne ho tu, v Karlových Varoch, videli v roku 1924, keď písal Čarovný vrch, a to bolo veru pekne dávno. Asi už ďalej čakať nebudem. Rozhodujem sa tak vo vlhkom nočnom vzduchu plnom hlasov rozjarených ľudí pod kolonádou a bežím na izbu dočítať Malého pána Friedmanna, ktorému Thomas Mann nadelil šťastný život, až kým sa neobjavila istá žena. Zrazu potrebujem byť niekým iným. Konečne mlčať.

Tak už to zrejme chodí.

Peter Krištúfek (1973)

je spisovateľ a režisér. Žije v Bratislave. Vydal dve zbierky poviedok, novelu a román. Je autorom celovečerného dokumentu o Dežovi Ursinym Momentky. Momentálne pracuje na scenári k hranému filmu Viditeľný svet.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2YF2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 737
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 334
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 249
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 002
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 839
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 529
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historická budova Burzy v Kodani v plameňoch.

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Neprehliadnite tiež

Newsletter podcastu Ľudskosť.

Newsletter Barbory Marekovej z podcastu Ľudskosť.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Úspory z prepúšťania by boli aktuálne najskôr v ďalšom volebnom období.


  1. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  2. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  3. Martin Bača: Bola si to ty...
  4. Martin Zielosko: Ripley
  5. Tibor Šmál: Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?
  6. Miroslav Ferkl: Koniec sveta
  7. Eva Gallova: K akým pohanským bohom sa modla krkavčie matky ako ja
  8. Ivan Mlynár: Filipovi Kuffovi popukali po menovaní do funkcie štátneho tajomníka posledné tri mozgové bunky, ako popkorn v mikrovlnke.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 785
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 714
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 465
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 060
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 080
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 620
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 13 996
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 285
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu