Boj o moc a zabezpečenie nástupníctva v KĽDR je hlavnou príčinou súčasnej krízy na Kórejskom polostrove. „Nejde o skutočnú hrozbu. Jediným dôvodom, prečo tak hlasno haraší zbraňami, i keď tentoraz jadrovými, je odovzdanie moci. Kim Čong-ilov najmladší syn, Kim Čong-wu je mladý, asi 26-ročný a je potrebné mu zabezpečiť vernosť všetkých generálov a ďalších mocných predstaviteľov režimu. A chcú aj ďalej komunikovať s Američanmi a toto je jediný spôsob, ako niečo od nich získať. Vyhrážkami," vysvetľuje Ček Juwan zo Soulu.
Juhokórejčania neprikladajú posledným hrozbám zo severu veľkú váhu. „Je to len ich spôsob diplomacie. My im už desaťročie dávame peniaze, jedlo a ďalšiu pomoc, ale oni nám to nijako nevracajú. Vlastne len tým, že na nás nezaútočia. To však nikdy neurobia, bol by to totiž ich koniec," je presvedčená asi 30-ročná žena.
Stalinistický režim ovládaný dynastiou Kimovcov podľa nej bude ešte dlho existovať, a to i z ekonomických dôvodov. Znovuzjednotenie by juhokórejskú ekonomiku rozvrátilo. Opačný názor, teda že v blízkej budúcnosti vznikne jediná demokratická Kórea, majú najmä mladí Severokórejčania, ktorí na juh utiekli a teraz študujú na univerzitách v Soule: „Myslím si, že medzinárodné spoločenstvo reaguje na hrozby režimu Kim Čong-ila príliš precitlivene. V skutočnosti to predsa robí len preto, že sa bojí o vlastnú budúcnosť," vysvetľuje 28-ročný Kim Hyuk, pôvodom z Pchjongjangu.
Príliš mladý na vládnutie?
Študoval vo Švajčiarsku, narodil sa v poradí tretej partnerke súčasného vodcu a na trón sa ho snaží pretlačiť i posledná žena Kim Čong-ila, Kim Ok. Je vraj zároveň najschopnejším zo všetkých troch Kimových synov. A nielen preto, že hovorí po anglicky, nemecky i po francúzsky, 26-ročný Kim Čong-wu je vernou kópiou svojho otca, fyzickou a hlavne povahovou.
„Veľký vodca a drahý vodca", tak titulovali dvoch Kimov, keď spolu na začiatku 90. rokov začali vystupovať ako hlavní predstavitelia Severnej Kórey. A teraz k nim oficiálne pribudol i „vynikajúci súdruh", ako začali Kim Čon-wua titulovať.
„Milovaní vládcovia" však mali odlišné detstvo i dospievanie. Zatiaľ čo Kim Ir-sen, narodený neďaleko Pchjongjangu už ako 12-ročný emigroval do Číny a čoskoro začal protiimperialistickú činnosť, Kim Čong-il, narodený na ruskom Ďalekom východe, žil odmalička v prepychu. Obdobie kórejskej vojny v rokoch 1950 - 53 strávil v Číne, do školy chodil v bývalej NDR, kde sa vraj učil i pilotovať lietadlá. Nasledovala strmá kariéra v straníckom aparáte, až sa v roku 1991 stal vrchným veliteľom Kórejskej ľudovej armády.