Na prvý pohľad to pôsobí ako obyčajný populistický sľub, akými politici pred voľbami radi rozhadzujú, zvlášť smerom k spoľahlivým voličom. Dôchodcovia v Nemecku k takým patria, nikto nechodí poctivejšie k volebným urnám ako oni. V Nemecku ich je 20 miliónov, tendencia narastajúca.
Tak sa aj stalo, že v čase krízy, keď sa v krajine mnohé otriasa, politici dôchodcom venovali garanciu, podľa ktorej zákonné dôchodky klesať nebudú. Sľub, ktorý nie je nevinný už i preto, lebo za ním stojí viac ako len volebná vypočítavosť.
Privilegovaní
Premýšľať nad sľubmi politikov sa vždy neoplatí, ale v tomto prípade v krajine vzbĺkla ostrá mediálna debata. Nestranícki experti začali nahlas premýšľať, čo dôchodková garancia znamená. Predsa ak v krajine narastá nezamestnanosť, mnohí pracujú len na skrátený pracovný úväzok, do systému prúdia menšie odvody, štát sa zadlžuje, nemôžu mať dôchodcovia stabilné dôchodky. Jedine, ak by produktívnu časť obyvateľstva začali ešte viac žmýkať z peňazí.
V Nemecku dosiaľ platil model solidarity, ak sa však dôchodcom dávajú garancie na úkor iných, vzniká zlom v systéme. Dôchodcovia sa majú dnes dobre, lebo spoločnosti sa darilo, avšak dôchodcovia by odrazu mali garanciu, že sa budú mať dobre vždy, aj vtedy, keď sa spoločnosti dariť nebude. Dôchodcovia by sa tak dostali nad systém do pozície privilegovanej skupiny. Nebezpečný to krok, o ktorom sa politikom veľmi nechce hovoriť.
Najmocnejší
Proti seniorom sa v Nemecku politici len tak neodvážia. Kritiku garancie si v posledných dňoch dovolil len minister financií Steinbrück z SPD a minister hospodárstva zu Guttenberg z CSU, obaja páni si od svojich strán zlizli riadnu dávku kritiky.