V Banskej Štiavnici je jedna dosť dlhá ulica, ktorá je pomenovaná po Alžbete Göllnerovej-Gwerkovej. Nie že by to bola jediná ulica, ktorá nesie meno človeka, o ktorom málokto máločo na Slovensku vie. Ulica pomenovaná po tejto žene sa dá nájsť aj v bratislavskej Petržalke.
V galérii v Banskej Štiavnici, pomenovanej po údajne rivalovi Edmunda Gwerka Jozefovi Kollárovi, som potom našla zopár úžasných Gwerkových obrazov. Obaja žili v Banskej Štiavnici, Gwerk sa tam aj narodil, Alžbeta tam pôsobila ako stredoškolská profesorka. Jej meno poznám z celkom iných súvislostí. Spolu s Alžbetou Zikmundovou zostavila zborník Žena novej doby - úctyhodné dielo, od otázok hygieny, až po politické pôsobenie žien sa v ňom dá nájsť všetko, čo formovalo myslenie prvých dekád minulého storočia. Edmund Gwerk robil zborníku grafickú úpravu. Podľa všetkého boli obaja ľavičiari, v 20. a 30. rokoch bolo na ľavičiarstvo zrejme dosť dôvodov, keďže prvá Československá republika zjavne nebola taká dokonalá, o akej sa nám začalo snívať po 89., keď sme potrebovali vzor demokracie.
Alžbeta ako židovka zahynula v roku 1944 - spálili ju v Kremničke. Jej manžel zatrpkol. Ako mi povedala kustódka múzea v Banskej Štiavnici, „zavesil maliarstvo na klinec".