Po niekoľkých rokoch v úzadí sa spolužitie Rómov a Nerómov opäť stáva jednou z vážnych spoločenských a politických tém. Vracia sa v čase, keď je majoritná spoločnosť unavená z absencie zmien k lepšiemu a frustrovaná z pocitu, že politici sa ich nedokážu zastať a vyriešiť ich trápenie. Frustrácia vládne aj u mnohých Rómov. Je pocit beznádeje a nemožnosti riešiť rómsku otázku oprávnený?
Ak si pod riešením rómskej otázky predstavujeme to, že v priebehu niekoľkých rokov zrazu nebude medzi Rómami a majoritou žiadny rozdiel v zamestnanosti, vzdelanosti, zdravotnom stave či kriminalite, tak tento typ zázrakov neexistuje. Ak pod riešením myslíme postupné, ale merateľné zlepšovanie situácie, tak možnosť riešenia je plne v našich rukách.
Čo je dôvodom optimizmu? V prvom rade potenciál samotných Rómov. Rozložené komunity žijúce v primitívnych podmienkach a v hlbokej chudobe sú aj v rámci rómskej komunity v úplnej menšine. Ak sa pozrieme na osudy slovenských Rómov, ktorí odišli do Veľkej Británie, darí sa im badateľne lepšie ako na Slovensku. Ani jedno však v televízii nevidno.
Rýchlo to nepôjde
Pesimizmus sa často opiera o pocit, že „sme už všetko vyskúšali a bez výsledku". V skutočnosti sa väčšina opatrení presadzuje len pilotne na pár miestach a väčšinou krátkodobo, čo znemožňuje ich posúdenie a rozvoj. Naopak, evaluácie ukázali, že rozsiahlejšie opatrenia - napríklad zavedenie sociálnych štipendií, dotovaných obedov a školských pomôcok pre chudobné deti - znamenalo merateľné zlepšenie školskej dochádzky aj výsledkov. Zároveň platí, že výrazný posun k lepšiemu možno očakávať až v horizonte viacerých rokov. To, že problémy sa nedajú vyriešiť rýchlo, by nás však nemalo odrádzať od snahy zlepšovať situáciu.
Zároveň si netreba zakrývať, že najväčší problém rómskej politiky na Slovensku je dnes politický, nie vecný. Až na malé výnimky sa doteraz rómska politika neopierala o podporu väčšiny voličov, ale o neochotné ustupovanie tlaku Bruselu. Ak sa nepodarí získať aspoň frflošský, ale reálny súhlas voličov, nemôžu mať politici väčšie ambície ako zalepovať oči Západu rôznymi pilotnými projektmi.
Že robiť dobrú rómsku politiku populárne nejde? Pozrime sa na už spomínané opatrenia pre chudobné (najmä rómske) deti. V rokoch 2004 - 2006, keď sa zaviedli, patrili podľa prieskumov medzi najpopulárnejšie sociálne opatrenia vtedajšej vlády.