Druhý októbrový pondelok je v Japonsku národným sviatkom. Oslavujeme Deň športu. Je to každoročná spomienka na otvorenie letných olympijských hier, ktoré sa konali v Japonsku od 10. do 24. októbra v roku 1964 - po prvýkrát v ázijskej krajine.
Júl a august sú v Tokiu poriadne horúce mesiace, vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká, čo nie sú ideálne podmienky na športové zápolenie. Preto teda letné hry posunuli na jeseň.
Deň športu dnes propaguje udržiavanie zdravého ducha v zdravom tele prostredníctvom fyzickej aktivity. V tento deň sa všetky japonské deti - od škôlkarov až po stredoškolákov – zúčastňujú na školskom športovom festivale. Program takejto slávnosti tvoria preteky v atletických disciplínach, akými sú beh na 50, 100 alebo 1500 metrov a štafeta. Okrem toho zaujímavé skupinové súťaže, beh po prekážkovej dráhe, ktorú si deti samy vymýšľajú, preťahovanie lanom, hádzanie lopty do koša a iné. Pre deti, ktoré nie sú práve najlepšie v učení, je športová slávnosť príležitosťou ukázať svoje iné kvality. Deti sa na tento deň vždy veľmi tešia a svedomito pripravujú. Obecenstvo tvoria rodičia a širšie príbuzenstvo, všetci chcú vidieť svoje deti v akcii, všetci všetko vášnivo fotografujú a nakrúcajú, ale zo všetkého najviac svojho malého športovca. Niektorí rodičia to až preháňajú, sú tak úzko zameraní na svoje dieťa, že z udalosti ako celku nemajú vôbec nič a pre okolie sú otravní.
Október športu praje – na ihrisku aj pred televíznou obrazovkou. Slováci žili v posledných týždňoch naplno futbalom. Porovnajme si: slovenský hokej je pre Slovákov takým pokladom, akým je pre Japoncov bejzbal. Slovenský hokej je veľmi silný, rovnako ako je vo svete silný japonský bejzbal. Ale športoví fanúšikovia z oboch krajín snívajú o tom, aby mali silný národný futbalový tím a mohli sa zúčastniť na majstrovstvách sveta. Japonsko zvíťazilo v bejzbale na svetovom šampionáte WBC (World Baseball Classic) dvakrát po sebe. Bejzbal však vznikol v Amerike a tamojšia liga je najlepšia na svete. Ale japonský národný tím je teraz silnejší než ten americký. A kto o tom vie? Alebo čo taká bejzbalová superstar Ichiro Suzuki? Je to Japonec, ktorý prekonal mnohé americké bejzbalové rekordy a ročne zarába 17 miliónov dolárov. No a poznáte ho? Vedeli ste o ňom? Ľutujem, že bejzbal nie je šport rozšírený všade na svete. Veď bol aj vylúčený zo zoznamu olympijských hier v Londýne v roku 2012.
Zatiaľ čo japonský bejzbal má 70-ročnú históriu, profesionálna futbalová liga vznikla iba v roku 1993. Ale má odvtedy stále viac fanúšikov a sponzorov. Z Európy a Brazílie prichádzajú ako posily japonského tímu slávni hráči a tréneri. Vďaka tejto koncentrovanej podpore sa japonský futbalový tím prebojoval od roku 1998 na majstrovstvá sveta štyrikrát za sebou, vrátane nadchádzajúcej Južnej Afriky v roku 2010.
Slovensko postúpilo! Viem, akí ste veľmi šťastní. S podstatne menšou podporou, než má japonský tím, si Slovensko počínalo v kvalifikácii veľmi dobre. Rád by som v Južnej Afrike videl zápas, v ktorom by si zahrali Slováci s Japoncami pred zrakmi divákov z celého sveta.
Gratulujem, Slovensko!