Kauza nový ropovod verzus Žitný ostrov nie je len lokálna - alebo len naša domáca - záležitosť. Vzhľadom na rozsah, kvalitu a celkový význam podzemných vôd pod touto časťou Podunajskej nížiny má minimálne regionálny - teda stredoeurópsky - význam.
Ale dilema, či uprednostniť krátkodobý finančný zisk pred dlhodobou ochranou vzácnych prírodných zdrojov, má aj takpovediac civilizačno-existencionálny rozmer. A zanedbateľné nie je ani strategické hľadisko: pri troche zjednodušenia možno povedať, že kým ropa bola kľúčovou strategickou surovinou 20. storočia, pitná voda bude najdôležitejšou strategickou surovinou 21. a ďalších storočí. Navyše, kým ropa je surovinou, ku ktorej musíme nájsť čo najskôr alternatívu, voda je, a ak sa nestane zázrak aj vždy bude, surovinou nealternatívnou, čoraz vzácnejšou, doslova životodarnou.
To najcennejšie, čo doma máme
Použijúc takúto perspektívnu optiku sú zásoby pitných vôd pod Žitným ostrovom spolu s fenoménom ich prirodzenej akumulácie a filtrácie v prostredí štrkov a pieskov prinesených Dunajom vari tým najcennejším, čo na Slovensku máme. Nie náhodou ide o Chránenú vodohospodársku oblasť prvej kategórie.
Ak sme sa správali k tomuto závideniahodnému pokladu macošsky dosiaľ (Slovnaft, priemyselné poľnohospodárstvo, nedobudovaná vodárenská infraštruktúra, Hrušovská zdrž...), je najvyšší čas sprísniť režim ochrany tohto unikátneho rezervoáru kvalitných podzemných vôd. Ak niekto prichádza s návrhom opačného charakteru, je to odsúdeniahodné.
Mentálny svet podporovateľov takých projektov, ako je ropovod naprieč zásobárňou pitných vôd a chránenou prírodou, sa nelíši od mentálneho sveta budovateľov veľkých stavieb komunizmu v 50. a 60. rokoch minulého storočia.
Sociálne a ekologicky
Predstava, že by poslanec za stranu Smer predložil do parlamentu zásadný legislatívny návrh bez vedomia svojho predsedu, je ilúziou. Premiér Robert Fico s obľubou zvykne pripomínať, že pred zmienkou o trhovom hospodárstve je v našej ústave uvedené „sociálne a ekologicky orientované". Bolo by dobré, keby sa pána premiéra, pôvodným povolaním právnika, niekto - napríklad moderátor televíznej diskusie - opýtal, ako sú ohrozovanie a devastácia kľúčových prírodných zdrojov (v iných prípadoch Tatry a iné národné parky či orná pôda, v tomto prípade ropovod ohrozujúci chránenú vodohospodársku i chránenú krajinnú oblasť), ktoré toleruje vláda, v súlade so spomínaným adjektívom „ekologický" v našej najvyššej právnej norme.