Je tu obdobie zberu úrody. Na slovenských poliach vidieť krásne veľké okrúhle kapustné hlávky. Zaujímalo by ma, či má taká obrovská kapusta lepšiu chuť ako menšia hlávka, lebo prerastená zelenina obyčajne stráca chuť, taká je aspoň moja skúsenonsť. Ale na kapustu toto pravidlo možno vôbec neplatí. Zato obrovské oranžové tekvice, ktoré vidieť na poliach a vo dvoroch, tie určite nie sú odložené na jedenie. Sú krásne, ale bez chuti.
Čakajú na príchod Halloweenu, sviatku, ktorý oslavujeme 31. októbra. Minulý týždeň som si dal v jednom vidieckom pneuservise vymeniť zimné pneumatiky. Za dielňou majú svoje pole s krásnou urastenou kapustou a videl som tam aj obrovskú oranžovú tekvicu.
Mechanikova manželka mi vysvetlila, že inkriminovaná tekvica má 17 kilogramov a v tohoročnej súťaži o najväčšiu tekvicu sa umiestnila na druhej priečke.
Hoci má Halloween pôvod v Írsku (teda v Európe), mnohí si myslia, že prišiel z Ameriky. Je pre mňa zaujímavé vidieť, že rovnako ako v Japonsku, aj na Slovensku rastie oranžová tekvica. A nedávno som griloval tekvicu so sivou šupkou v tvare hrušky, ale v porovnaní s japonskou má predsa len inú chuť. V japončine sa tekvica povie kaboča. Hovorí sa, že ju do Japonska priviezli v 16. storočí portugalskí námorníci.
Po portugalsky vraj povedali: „Toto je kambodžská dyňa.“ Japonci nedokázali zachytiť názov tak, ako ho počuli od námorníkov, preto ho skrátili a zachytili ako slovo kaboča. Nevie sa však, či išlo naozaj o tekvicu privezenú z Kambodže, lebo zo Strednej Ameriky pochádza veľa druhov tekvice. Japonská kaboča je tmavozelená a má oválny tvar. Japonské mamičky z nej často varia jedlo, ktoré sa volá nimono. Je to na miernom plameni domäkka uvarená sladká tekvica.