Skvelá správa a historický úspech: výzvu Greenpeace a s ním spolupracujúcich mimovládnych organizácií proti plánovanej ťažbe uránu na Slovensku podpísalo viac ako 113 000 občanov a podporilo 41 samospráv. V dôsledku toho sa ňou bude musieť zaoberať slovenský parlament.
Prekročenie magickej stotisícovej hranice je precedens a výzva, ktorá nás nabáda aktívnejšie uplatňovať nástroje priamej demokracie aj v prípade káuz týkajúcich sa prírody, krajiny, životného prostredia, zdravia a kvality života.
Konajú preventívne
Lenže, prečo musel niekto vôbec venovať tisíce hodín svojho vzácneho času tomu, aby zozbieral toto nebývalé množstvo podpisov? Len preto, lebo niekto iný prišiel s absurdnou a životu nebezpečnou myšlienkou. S myšlienkou, ktorá by vo svojich dôsledkoch ohrozovala zdravie a životy našich ľudí a ktorá by v demokratickej a podobne husto obývanej krajine, ako je tá naša, bola nevysloviteľná. A keby s ňou aj nejaký dobrodruh prišiel, okamžite by ho príslušné schvaľovacie orgány odmietli a médiá skompromitovali alebo zosmiešnili.
Ibaže na dnešnom Slovensku je možné (takmer) všetko: stačí sa pozrieť na to, ako „chránime" svoje národné parky, lesy, mestskú zeleň či ornú pôdu. A preto je dobre, že environmentálne mimovládky sa nespoliehajú na to, že spomínaný scestný zámer „vyšumí" dostratena alebo narazí na múr jednoznačného odmietnutia. Poznajúc našu realitu konajú preventívne.