Parlament sa opäť bude zaoberať návrhom na obmedzenie imunity poslancov. Ako obvykle, aj teraz možno už vopred konštatovať, že jeho schválenie by bolo obrovským prekvapením. Rovnako, že jeho účelom nie je nič iné ako obyčajný populizmus. Navrhovateľky, predsedníčky Mandátového a imunitného výboru parlamentu Renáty Zmajkovičovej, aj strany Smer, ktorú v parlamente reprezentuje. A to aj pri trojrozmernom pohľade - z technického, politického aj osobnostného.
Po prvé, návrh je technicky pripravený zle. Nezaoberá sa úpravou ústavy a imunity takpovediac komplexne, ale iba čiastkovo, teda neúplne. Navrhovateľka mení iba čl. 78 ústavy, ale nie aj čl. 136, ktorý sa tiež týka imunity. Po druhé, na schválenie návrhu je potrebných najmenej 90 hlasov poslancov, teda aj z radov opozície, pričom je známe viac to, že opozícia má k návrhu skôr rezervovaný vzťah ako to, že sa o ňom uskutočnili politické rokovania. Po tretie, návrh by aj mohol byť predmetom vecnej diskusie, ale len v prípade, keby ho predložil ktosi iný a nie Renáta Zmajkovičová.
Zvláštny vzťah k imunite
Predsedníčka Mandátového a imunitného výboru parlamentu totiž v súvislosti s imunitou rozhodne nie je osobou, ktorá vzbudzuje úctu, dôveru či profesionalitu. Má k nej zvláštny vzťah, na čo poukazujú, nie sú slová, ale skutky. Stačí si pripomenúť posledné, keď odmietla žiadosť prokurátora, ktorý parlament požiadal o vydanie súhlasu na trestné stíhanie jej straníckeho kolegu Jána Kvorku. Uznesenie výboru, ktorým v podstate vrátil prípad prokurátorovi, nemá oporu v žiadnom zákone. Naopak, zákon o rokovacom poriadku pritom výboru prikazuje, aby o takejto žiadosti prokurátora rokoval a následne podal „správu o výsledku rokovania spolu so svojím návrhom Národnej rade".