„Zatopí stúpajúci oceán časť Bangladéša? No a čo...? Bangladéšania toho veľa nemajú. Bez veľkých nákladov presťahujú mestá a dediny z pobrežia do vnútrozemia. Nie, nie som cynik. Cynické by bolo vyrubovanie nových daní pre humbug okolo klimatickej zmeny." Tento výrok zaznamenali reportéri Süddeutsche Zeitung, ktorí v predvečer kodanského summitu zmapovali nálady politických elít vo Washingtone. Autorom výroku je Kenneth Green, guru American Enterprise Institute, významného think-tanku amerického priemyslu.
Front proti Obamovej zelenej revolúcii je v USA čoraz silnejší. Iba v roku 2008 vyplatili americké koncerny na kontá lobistov 90 miliónov dolárov. Podľa štúdie nezávislého Center for Public Integrity platí 770 amerických podnikov 2340 lobistov, aby vyvíjali tlak na poslancov a senátorov. Na každého poslanca pripadajú štyria.
V televízii sa objavujú šoty Americkej obchodnej komory. Strašia Američanov, že na zákon o ochrane klímy doplatia. Budú žiť v nevykúrených bytoch, budú musieť znížiť spotrebu elektriny, obmedziť jazdu na autách. James Hansen, klimatológ z NASA, varuje Obamu: „... hrozí nám, že záujmové skupiny znemožnia schválenie účinných zákonov."
Ekonóm Geoffrey Sachs, riaditeľ Earth Institute na Columbia University, tvrdí, že za všetko môže uhlie. Z uhlia (doluje sa v 25 štátoch) sa vyrába polovica americkej elektriny. Prísnejšie zákony by postihli najmä teplárne, najväčších producentov CO2. So všetkými dôsledkami: nižšie zisky, prepúšťanie, nákladná konverzia.