Žena s krátkodobými výpadkami pamäti sa vraj začala usmievať, keď sa jej robot spýtal: „Nechceli by ste zmrzlinový pohár?" Odpovedala, áno a robot jej ho doniesol.
Roboty už plnia mnoho funkcií, od výroby automobilov až po zneškodňovanie bômb - prípadne, čo je zlovestnejšie, odpaľovanie rakiet. Deti aj dospelí sa hrajú s robotickými hračkami, zatiaľ čo roboty na upratovanie vysávajú prach v čoraz väčšmi rastúcom počte domácností a ešte pri tom - ako dokazujú videá na YouTube - zabávajú domáce zvieratá. Existujú dokonca aj majstrovstvá sveta robotov, aj keď futbalisti sa konkurencie báť nemusia.
Väčšina z nich má funkčný dizajn - spomínaný robot pre domácu starostlivosť napríklad pripomína robota R2-D2 z Hviezdnych vojen. Honda a Sony zasa navrhujú roboty podobné androidovi C-3PO z toho istého filmu. Dnes však existujú aj roboty s mäkkým a ohybným telom, s ľudskou tvárou a bohatým pohybovým registrom. Firma Hanson Robotics využíva robota s názvom Albert s tvárou nápadne pripomínajúcou Alberta Einsteina.
Zvykneme si teda o chvíľu, že sa nám po dome budú špacírovať roboty? Noel Sharkey, profesor umelej inteligencie a robotiky na Sheffieldskej univerzite predpovedal, že zaneprázdnení rodičia začnú zamestnávať roboty ako opatrovateľov. Čo však s dieťaťom, ktoré bude tráviť čas so strojom, čo nedokáže vyjadriť skutočnú empatiu, porozumenie či súcit? Prečo radšej nezamestnať niekoho s nižším vzdelaním?
David Levy zachádza v knihe Láska a sex s robotmi ešte ďalej, keď naznačuje, že sa budeme do teplých a roztomilých robotov zamilúvať a dokonca s nimi mať aj sex. (Ak má robot viac sexuálnych partnerov, stačí vymontovať príslušné súčiastky, hodiť ich do dezinfekčného prostriedku a je po starostiach s pohlavnými chorobami!) Čo však prítomnosť takéhoto sexbota urobí s manželstvom? Ako sa budeme cítiť, ak začne náš partner tráviť priveľa času s neúnavným robotickým milencom?