Keď Česká národná banka v stredu znížila základnú úrokovú sadzbu na 1 perceto a vyrovnala tak skóre s eurozónou, znovu som nevedela, či nežartuje. Nežartovala.
Ak sa centrálna banka domnievala, že česká ekonomika je schopná zvládnuť krízu iba s 1-percentnými sadzbami, prečo ich neznížila v lete? Prečo čakala na chvíľu, keď kríza pomaly končí a sú už prvé známky oživenia?
Ak sa bojí deflačných tlakov, prečo sadzby neznížila skôr, keď boli zjavné, ale až teraz, keď hrozí, že ekonomika vyjde z recesie s menším potenciálnym produktom a inflačné tlaky môžu byť vysoké? Prečo banka, ktorá dlhodobo tvrdí, že jej cieľom je stabilita kurzu koruny, robí prostredníctvom zmien úrokového diferenciálu všetko pre to, aby kurz rozkolísala?
Svetová kríza vypukla pre nadmerné zadlženie jednotlivcov a podnikov. Prečo centrálna banka dnes, keď sa vo svete hovorí o riziku nového spomalenia či dokonca o opakovaní recesie v roku 2010, robí všetko preto, aby podporila úverovú aktivitu?