Google hrozí odchodom z Číny. Prekáža mu štátna cenzúra, ktorej sa musí podrobiť, pokiaľ chce na lukratívnom trhu zostať. Odsudzuje aj útoky počítačových pirátov, ktorých viní z napadnutia svojich stránok. Najväčšia organizácia čínskych hackerov však obvinenie americkej spoločnosti odmieta.
(Ne)závislosť hackerov
Sú mladí, vzdelaní a údajne i nezávislí. Je ich spolu 12-tisíc a sú členmi zvláštnej únie. Čínski hackeri vystupujúci pod názvom Honker. Početná organizácia vznikla po roku 2001, keď niekoľko desiatok počítačových pirátov zaútočilo na americké webové stránky vrátane tých, ktoré patria Bielemu domu a vláde Spojených štátov. Vtedy šlo o pomstu za smrť čínskeho pilota, ktorý zahynul pri zrážke s výzvedným lietadlom USA.
„Dostať sa do amerických počítačov je veľmi jednoduché. Teda pre profesionálov. Čo sa však týka Googlu, to skutočne nebola naša akcia. Máme totiž určité etické pravidlá a boli by sme tým i proti sebe. Jednoducho to považujeme za nemorálne a tým sa riadime. Na druhej strane však nie je možné ručiť za všetkých 12-tisíc členov," prezrádza asi 20-ročný študent jednej z prestížnych vysokých škôl v Pekingu, ktorého jeho počítačoví „kolegovia" poznajú pod prezývkou Ma.
Honker Union je síce neoficiálna organizácia, ale mnohí experti pochybujú, že by sa do počítačov ministerstiev či armád západných krajín vzhľadom na existujúcu cenzúru v Číne nabúravala bez vedomia vládnych miest.
A z útokov ich viní i Google, ktorý po rokoch mlčania pohrozil, že kvôli nim i štátnej cenzúre z čínskeho trhu odíde. A to napriek tomu, že z obrovského koláča, ktorý trh v najľudnatejšej krajine sveta predstavuje, si odhryzol druhý najväčší diel, po domácom gigante Paj-tu. Či sa však skutočne vzdá ročných ziskov vo výške až 600 miliónov dolárov, to ukážu budúce dni neľahkého rokovania s Pekingom.