aliňák stále tvrdí opak.
Je oveľa ľahšie aj jednoduchšie zvaliť vinu na policajta, ako priznať chybu v systéme. Hoci tá je viditeľnejšia. Obzvlášť po tom, ako je známe, že podľa predbežných výsledkov vyšetrovania prezentovaných ministrom psovod strčil vzorku výbušniny medzi batožinu „v dobrom úmysle". Tá sa - zrejme už v úmysle zlom - prichytila na popruhy ruksaku jedného z cestujúcich. Tak silno, že ju nenašli vyškolení pracovníci letiska v Dubline ani po upozornení a ani cestujúci, ktorý na ňu upozornený nebol. Až o dva dni neskôr mu slovenská polícia prezradila, kde presne vzorku má.
Podľa ministra Kaliňáka nastala podstatná chyba v tom, že pri vkladaní medzi batožinu sa vzorka prichytila medzi popruhy. „Taký je fakt a nikto žiaden iný nepotvrdil," riekol. Podstatná chyba je však v inom - že vzorku policajt medzi batožinu cestujúcich bez ich vedomia a súhlasu vôbec mohol vložiť.
Argumenty, čo neobstoja
A to mu umožnilo práve ministerstvo vnútra svojím nariadením, ktoré však musí byť v očividnom rozpore s ústavou, keďže tá čosi také vôbec nepripúšťa. Umožňuje síce základné práva a slobody ľudí obmedziť, ale výlučne na základe zákona a pri súčasnom splnení ďalších ústavou daných podmienok.
Preto neobstojí ani argument, že policajné cvičenia na cestujúcich sa vykonávali už dlhé roky. Tobôž ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý nahlas zauvažoval: „Je to veľká dilema všade na svete, že v záujme boja, najmä s terorizmom, sa často musí siahať k takým opatreniam, aj tajným opatreniam, ktoré môžu niekedy viesť aj k tomu, že sa zasiahne do súkromných práv ľudí. Táto dilema sa vedie na najvyššej úrovni, aj v USA, kde prijali Patriot Act, ktorý významne posilnil právomoci štátu aj zasahovať do súkromia ľudí."