Zamestnanosť, a tým aj spotreba rastú pomalšie aj vďaka zvýšeniu produktivity. Preto je rast pomalší, ale udržateľný.
November nepatrí medzi slnečné mesiace. Novembrové štatistiky priemyselnej produkcie a zahraničného obchodu však priniesli niekoľko slnečných správ o vývoji slovenskej ekonomiky. Tržby v priemysle narástli v medziročnom porovnaní o dve percentá. Podobným tempom (2,7 percenta) rástol aj slovenský export.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ešte pred polrokom sa analytici dohadovali, do akej hĺbky spadne naša i európska ekonomika. Dnes sa diskutuje viac o tom, ako rýchlo budeme kráčať cestou hore. Všetko je však relatívne, aj novembrové slnko.
Čísla o oživení ekonomiky treba vidieť v širšom kontexte. Medziročný rast tržieb neznamená návrat do starých zlatých čias pred krízou. November 2008 bol už v znamení výrazného pádu tržieb a za rast v novembri 2009 teda vďačíme nízkemu porovnávajúcemu základu. Objem tržieb v priemysle (5,5 mld. eur) je v skutočnosti nižší, ako bol v novembri 2006 (5,9 mld. eur). Aj slovenský vývoz v novembri 2009 (4 mld. eur) bol prakticky na tej istej úrovni ako v novembri 2006. Dobrou správou teda je, že sme sa dostali tam, kde sme boli pred troma rokmi.
Ako sa budú tržby v priemysle a zahraničnom obchode vyvíjať v najbližších mesiacoch? Medzi novembrom 2008 a januárom 2009 sa naše mesačné exporty prepadli zo 4,1 na 3 mld. eur, teda o celú štvrtinu. Porovnávacie základy budú v decembri a januári ešte nižšie, a tak sa môžeme tešiť na (opticky) vysoké miery rastu. Môže nám však trvať ďalšie dva roky, kým sa v absolútnych číslach dostaneme na úroveň rekordného predkrízového roka 2007.
Spotreba rastie pomaly
Od čoho závisí rýchlosť oživenia? Motorom našej ekonomiky je dopyt spotrebiteľov v západnej Európe po automobiloch a elektronike vyrábanej v slovenských pobočkách multinacionálnych spoločností. Tento motor zatiaľ ide na nízke obrátky.
Nezamestnanosť v eurozóne sa vyšplhala na rekordných 10 percent a vo všeobecnosti sa očakáva, že vyvrcholí koncom tohto roka na 11 percentách. Zodpovedá tomu aj stav výroby spotrebného tovaru. Výroba predmetov dlhodobej spotreby (vrátane automobilov a elektroniky) poklesla v eurozóne v novembri 2009 na medziročnej báze takmer o 9 percent.
Ak u nás už výroba stúpa, má to dve príčiny. Po prvé, slovenská ekonomika spadla hlbšie a rast výroby je teraz vyšší vďaka nízkemu porovnávaciemu základu. Po druhé, výrobcovia spotrebných tovarov musia pri poklese dopytu znižovať ceny. Preto vyrábajú hlavne v tých pobočkách, kde je to lacnejšie vrátane Slovenska.