Po neúspešnom pokuse vyhodiť do vzduchu americké lietadlo v Prvý sviatok vianočný senátorka Dianne Feinsteinová vyhlásila, že ak chceme zabrániť podobným situáciám v budúcnosti, bude lepšie „ak zareagujeme prehnanými opatreniami než nedostatočnými", a mnohým hovorila z duše.
Tento názor podľa všetkého vo Washingtone prevláda, no podľa mňa je nesprávny. Účelom terorizmu je vyprovokovať prehnanú reakciu. Jeho skutočným cieľom nie je zabiť stovky ľudí, ale zasiať strach medzi väčšinu ostatných. Terorizmus je zvláštna vojenská taktika, ktorá závisí od reakcie divákov. Ak sa necítime terorizovaní, útok nesplnil svoj účel. Žiaľ, v tomto ohľade posledný útok uspel.
Jednorazová príležitosť
Tento pokus o teroristický útok napriek tomu svedčí skôr o oslabení al-Káidy než o jej sile. Za osem rokov pred útokom z 11. septembra sa al-Káide podarilo zorganizovať rozsiahle teroristické útoky na niekoľkých kontinentoch: zaútočili v nich na významné symboly americkej moci. Išlo o komplikované operácie - simultánne bombové útoky na dve veľvyslanectvá v rôznych krajinách - do ktorých bolo zapojené množstvo ľudí rôznych národností, vyškolených na celom svete, a pri prípravách sa presúvali obrovské sumy peňazí a boli potrebné mesiace, niekedy roky zložitej koordinácie.
Teraz na Vianoce jedna z organizácií napojených na al-Káidu zorganizovala operáciu, ktorej sa zúčastnil jeden človek a ktorá nemala žiaden určitý cieľ. Spoliehala sa len na techniku, ktorá už pred ôsmimi rokmi raz sklamala, keď sa ju pokúsil použiť „topánkový terorista" Richard Reid.
Celé sprisahanie budí dojem, že teroristi nemali premyslený strategický plán, ale že využili jednorazovú príležitosť, ktorá sa im naskytla. Nigérijský fanatik, ktorý mal (zdanlivo) čistý štít, sa dobrovoľne prihlásil do ich služieb; vybavili ho narýchlo zbúchanou výbušninou a posadili do lietadla. Jeho pokus zlyhal a nikoho nezabil. A terorista-samovrah nedokázal dokonca ani spáchať samovraždu. Al-Káida však splnila svoj skutočný cieľ, ktorým bolo vyvolať zmätok v americkom systéme. Preto teroristická skupina pyšne vyhlásila akciu za úspešnú.
Zdokonaľovať dizajn
Existuje nejaká rozumná zlatá stredná cesta medzi panikou a pasivitou? Philip Zelikow, vysokopostavený činiteľ na ministerstve vnútra bývalej Bushovej vlády navrhuje, aby sa k analýze nedostatkov v bezpečnosti štátu pristupovalo rovnakým spôsobom ako k leteckým katastrofám.
Po každej leteckej nehode, či už väčšej, alebo menšej, výbor pre bezpečnosť dopravy zvoláva skupinu nestranných expertov, ktorí metodicky skúmajú, čo nehodu spôsobilo a vydávajú odporučenia na zlepšenie situácie. „V otázkach leteckej bezpečnosti vychádzame z toho, že je to zložitý problém, že máme dobre vyvinutý systém, ale vždy môže prísť k pochybeniam - môžu ich spôsobiť ľudia, technológia alebo iné faktory. Dôležité je neustále naprávať to, čo nefunguje, a zdokonaľovať projektovanie a uskutočňovanie," tvrdí.