Ostrovom Normálno nazval istý priaznivec kníhkupectvo Artforum.
Žijeme v krajine, v ktorej sa ešte stále pokladá kníhkupectvo za viac než iba predajňu knižného sortimentu. Je to prvok, ktorému sa od čias národného obrodenia ešte stále prisudzujú isté kultúrnotvorné úlohy spoločnosti.
Obývačková skupina
Je možné, že keď 19. februára 1990 o 19. hodine v Dome lodníkov usporiadala skupina mladých ľudí prvý koncert, o týchto abstraktných a vznešených cieľoch ani netušila. Preto pre túto príležitosť v ruksakoch doniesli na vlastných chrbtoch prvé knihy. Spočiatku sa opierali o príklad neformálnej kultúry z Čiech, dnes, zdá sa mi, môžu svoju inšpiratívnosť naším západným susedom skôr exportovať.
Z tejto „obývačkovej" skupiny dnes už ostal iba iniciátor a majiteľ kníhkupectva Vladimír Michal, ktorý sa obklopuje spoľahlivým tímom mladých kníhkupcov, pre ktorých nie je jedno, či predávajú knihy, alebo pečivo. Ktorí sú vašimi partnermi, poradcami, priateľmi. Artforum bol spočiatku knižný underground - vlastne by sme mali hovoriť o „abovegrounde", keďže prvá predajnička bola na pavlači na Ulici Červenej armády. Táto nadzemná úroveň zároveň znamená aj existenciu nad povrchom či povrchnosťou. Každé kníhkupectvo má svoje kritériá vo výbere titulov, väčšinou je to kritérium efektivity medzi vynaloženými vstupmi a očakávaným finančným výstupom - v Artfore je to kritérium hodnoty a kvality, aj keby ju mohli potrebovať a mali oceniť iba niekoľkí návštevníci. Nezriedka sa stáva, že niektorá publikácia je prítomná iba v jedinom, neefektívnom výtlačku. Samozrejmosťou je, že aj absentujúce knihy dokážu „artforáci" zohnať, niekedy aj za cenu prácneho pátrania v labyrintoch vydavateľstiev, skladov a distribúcií.
Dnešná doba nepraje naivnému entuziazmu a amatérstvu, no Artforum, ktoré sa vypracovalo z okruhu nadšencov a amatérov na modernú komerčnú jednotku, si zachovalo mnohé zo svojho energetického vkladu.
Dnes má svoju sieť kníhkupectiev po Slovensku (v Trnave, Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici), pribudla internetová distribúcia, ale stále v tom cítiť osobné nasadenie a vedomie si niečoho, čomu by stará škola užívateľov dala meno „kníhkupecká česť." A to, čo sa dnes nazýva diverzifikáciou, rozložením rizika do rôznych oblastí, je v Artfore rozpriestranením svojich činností na viacerých poliach. Artforum sa naďalej zaujíma o hudbu, film, výtvarné umenie, politiku, spoločenskú diskusiu, je spriatelené s viacerými filmovými, divadelnými či multikulturálnymi festivalmi (za všetky spomeňme Pohodu), vstupuje do novín a časopisov (za všetky spomeňme Týždeň), médií (za všetky spomeňme televíznu reláciu Pod lampou), a to nielen inzerciou, ale aj iniciovaním rôznych fúzií.