Peking tvrdo trestá lídrov čínskeho disentu. Väčšina z nich bola odsúdená, medzi nimi i autor Charty 08, Liou Siao-po nominovaný na Nobelovu cenu mieru. Jeho okamžité prepustenie požadujú Spojené štáty i Európska únia. Peking však tieto výzvy ignoruje a označuje ich za zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.
„Neviem, kde je, možno vo väzení," zveril sa novinárom bývalý právnik jedného z najznámejších ochrancov ľudských práv v Číne, Kao Č-šenga. Jeho rodina o ňom nemá žiadne správy už rok, od čias, keď bez stopy zmizol. Viacerí sa dokonca domnievali, že zahynul.
Pred niekoľkými dňami však zástupcovia čínskej ambasády vo Washingtone, na otázku americkej strany oznámili, že dotyčný sa nachádza v Sin-tiangu. Údajne tam pracuje.
Z týchto slov si môžeme len domyslieť, čo s ním skutočne je. V tom lepšom prípade je umiestnený v niektorom z prevýchovných táborov. Tým skôr, keď tvrdenie komunistických úradov, teda že Kao Č-šeng je v kontakte s rodinou, okamžite poprela Kaova manželka.
Prípad tohto kresťanského advokáta a obhajcu hnutia Falun Kung, ktorý bol pred štyrmi rokmi odsúdený na podmienečný trest, len potvrdzuje pokračujúcu snahu vládnych miest umlčať opozičné hlasy.
A odpoveď hovorcu čínskeho ministerstva zahraničia na otázku, kde sa zadržaný aktivista nachádza, hovorí za všetko: „V krajine žije 1,3 miliardy obyvateľov a ja nemôžem vedieť o každom, kde sa pohybuje," vyhlásil Ma Čao-sü.
Harmonická spoločnosť po čínsky
„Stotožňovanie harmonickej spoločnosti s udržaním stability dominuje absolútne všetkému. Komunistická strana chce bez akýchkoľvek diskusií ovládať krajinu a udržať si nadvládu nad Čínou. My však samozrejme dávame prednosť tomu, kto vládne civilizovanejšie, bez krutosti a bez ohľadu na všetko okolo.
Oni udržujú harmonickú spoločnosť silou, napriek tomu, že by ju mali tvoriť všetci, každý jednotlivo. Jediným podielom obyčajného Číňana však je, aby počúval a robil, čo mu povedia, nič iné," tak hodnotí politiku čínskeho prezidenta Chu Ťin-taa označovanú za vytváranie harmonickej spoločnosti Chan Tung-fang, jeden z vodcov prodemokratických protestov na pekinskom Námestí Nebeského pokoja v roku 1989. Sám dobre vie, o čom hovorí.