SME

Vždy, keď hovoríme o láske

Máme uctievať štátne symboly, akými sú vlajka, hymna a preambula ústavy.

Tí, čo nám pripravili a odhlasovali ten kocúrkovský zákon o vlastenectve, buď netušili, o čom hovoria, alebo občanov vedome zavádzali. Lebo nevedia či nechcú rozlišovať medzi vlasťou a štátom, a tak vlasti pripisujú atribúty štátu a naopak.

Tvrdia, že nás vedú k vlastenectvu cez uctievanie štátnych symbolov, akými sú štátna vlajka, štátna hymna, preambula ústavy štátu. Niekedy idú ešte ďalej a k štátnym symbolom pridávajú symboly momentálneho režimu, napríklad portréty prezidenta štátu a predsedu vlády. Čo je už úplná zvrhlosť, ktorú u nás doviedla k vrcholu komunistická diktatúra v období kultu osobnosti. Tak ako v Sovietskom zväze milovať vlasť vtedy znamenalo milovať Stalina, v Československu to bolo milovať Stalina a Gottwalda a na Slovensku okrem tých dvoch ešte aj Širokého. „Stalin, Gottwald, Široký - nech nám žijú naveky," museli sme vtedy skandovať na Trati mládeže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Povinný predmet

Zatiaľ nás síce ešte nenútia milovať Ivana Gašparoviča a Roberta Fica, ale treba byť v strehu, lebo tým, že ich primiešavajú k štátnym symbolom, sa s novým zákonom stanú povinným predmetom adorácie pod zámienkou vlastenectva. Preto treba zvážiť, čo za vlasť uznáme a čo nie. Robert Fico nie je vlasť a jeho portrét nie je jej symbolom, môže byť nanajvýš symbolom terajšieho režimu, ohraničeného parlamentnými voľbami. Štátna hymna či vlajka nie sú symbolmi vlasti, tobôž nie u nás, kde vlasť bola stále jedna, ale štáty a ich symboly sa nám často menili.

Vlasť je historicky a geograficky lokalizované spoločenstvo ľudí, navzájom späté aj jazykovými a etnickými, náboženskými a susedskými, rodinnými, priateľskými a inými väzbami. Je to predovšetkým domov. Toto spoločenstvo je ako celok obvykle (ale nie vždy a nie v celej šírke) organizované a spravované štátom, t. j. volenými a menovanými predstaviteľmi štátnej moci. Vlastenectvo sa vzťahuje na to, čo je vlasť, a nie na to, čo je štát. Keď hovoríme o láske k vlasti, máme na mysli najprv domov, teda rodné mesto či dedinu, potom postupne celé širšie spoločenstvo a krajinu s jej históriou, kultúrou, atmosférou, ktoré sme vstrebali s materinským mliekom a postupne vypiplali stykom s rodinou, susedmi, priateľmi, prvými láskami, spoluveriacimi, spolupracovníkmi, s ľuďmi rovnakých záľub.

SkryťVypnúť reklamu

Intímny vzťah

Preto mi vlasť nemôže zastupovať kus látky na žrdi, nazývanej štátna zástava, lebo milovať a vzývať ju by bolo primitívne modloslužobníctvo. Symbol možno iba rešpektovať a jeho prostredníctvom aj to, čo symbolizuje, teda štát. To isté platí aj pre štátnu hymnu. Nedá sa v mene vlasti milovať daňový úrad či ministerstvo vnútra a jeho policajtov. Tých musím iba vziať na vedomie. Sú iste na Slovensku ľudia, ktorí milujú Fica ako premiéra, či dokonca Slotu, nebodaj aj Rafaja ako predstaviteľov SNS. Odvážil by sa však niekto tvrdiť, že preto milujú aj svoju vlasť? Vlastenectvo, teda láska k vlasti sa nedá človeku, školskej triede či „kolektívu pracujúcich" vnútiť nijakým nariadením, tobôž nie zákonom. To je intímny vzťah medzi mnou a mojím domovom, ktorý sa rodí kdesi úplne inde než pri amplióne, úplne inak než pod kuratelou štátneho úradníka či politickej strany, sadiacej po krajine dvojkríže.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa pod vlastenectvom občanom potajme vnucuje postoj k štátu, je to v krajine, ako je naša, vopred prehraný boj režimistov s nimi. Poznáme z minulosti úsilia o zbožstvenie štátu, o jeho fanatické uctievanie ako nadpozemskú bytosť, Leviatan. Všetky doteraz stroskotali. Tým viac musia stroskotať u nás, kde štát predstavuje ešte len sedemnásťročného adolescenta s mliekom na brade. Jedinou realitou je len pre svojich rovesníkov, všetci jeho ostatní občania sa narodili v inom štáte, prevažná väčšina z nich prežila tých štátov niekoľko. Ktorý z nich by mal byť ich vlasťou? Ten, ktorý brali na vedomie od svojho najútlejšieho veku, v ktorom vyrástli, alebo až ten, do ktorého boli pridelení v dospelosti? Ten, ktorý bol poznamenaný komunistickou diktatúrou alebo ten, ktorý sa zmieta vo svojich detských chorobách, korupcii, tunelovaní, arogancii moci, zdieraní a šikanovaní občanov, vrchnostenskom prístupe k nim? Ten, v ktorom majú všetky jeho základné zložky (parlament, súdy, vláda, prezident) zúfalo nízke preferencie u občanov?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C32AW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 613
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 114
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 128
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 251
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 887
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 713
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 597
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


7
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


23
SkryťZatvoriť reklamu