Náklady na projekty financované cez PPP projekty sa začnú objavovať vo verejnom dlhu hneď po dokončení výstavby projektu. To môže byť pri niektorých projektoch otázkou len 2-3 rokov!
Už doteraz podpísané PPP projekty zvyšujú budúci verejný dlh podľa odhadov zhruba o 10 percent. Ak sa vláde podarí splniť sľub o dokončení výstavby diaľnic do roku 2013, tento rok reálne ukáže dlh vo verejnom rozpočte spôsobený PPP projektmi. Aj keď tento vzniknutý dlh v súčasnosti nie je vidno, on skutočne existuje a jeho dosah sa ukáže skôr, ako si myslíme.
Atraktívna kamufláž
Kľúčovým pri výbere financovania projektov formou PPP pre vládu je, že aj keď peniaze na stavanie diaľnic momentálne nemá, môže stavať za peniaze súkromníkov. Budeme však splácať ďalších 30 rokov.
Atraktívne pre vládu je aj to, že výdavky na PPP projekty sa aktuálne neobjavujú vo verejnom dlhu, čo môže vyvolať pocit, že teda vlastne ani nezaťažujú štátny rozpočet.
Spôsobuje to udelenie akejsi výnimky pri Maastrichtských kritériách, ktoré zaväzujú štáty eurozóny, aby ich dlh nepresiahol hodnotu 60 percent HDP a deficit verejných financií tri percentá HDP.
Avšak ak súkromný partner preberie dve z troch rizík, Eurostat umožňuje dočasne „obísť" tieto kritériá. Opomenutým faktom ostáva, že výnimka, ako dostať výdavky mimo účtovných kníh, platí len počas výstavby projektu.
Preberanie rizík je samo osebe veľmi kontroverzné. Koncesionár síce preberie riziká, ale podľa všetkého iba na rétorickej úrovni. Pri písaní koncesných zmlúv sa často zabúda na špecifikovanie sankcií v prípade porušenia niektorých zmluvných bodov kontraktu.