Úpadok kvality a prestíže slovenských vysokých škôl je taký hlboký, že dno azda už nebude ďaleko. Kupovanie titulov, masívny únik tisícok najlepších študentov do zahraničia a úbohá kvalita väčšiny vedeckých výstupov sú len viditeľnými prejavmi toho zúfalstva.
Donedávna to len málokto pociťoval ako problém - takmer neexistovali nezamestnaní vysokoškoláci a v časoch rýchleho rastu ekonomiky trh práce nasával absolventov bez rozdielu.
Lenže trh práce sa nasýtil a prišla kríza, a aj preto začína mať nízka kvalita vzdelania a nedôveryhodnosť diplomov vážne následky. Mladí ľudia začínajú mať po škole problém s dobrým uplatnením, a tento problém sa bude ešte prehlbovať.
Že je tu problém, dnes už nespochybňuje nik. Nájsť však zhodu na ceste ku kvalitnejšiemu vzdelaniu nie je ľahké a verejná diskusia v posledných rokoch ukazuje, že ľahké nebude ani odkloniť debatu od zažitých stereotypov typu „máme priveľa škôl".
Hľadanie konsenzu
Nedostatok nápadov a neschopnosť diskutovať o skutočných riešeniach pre lepšie vysoké školy - to všetko vlastne vystihuje jeden z najväčších problémov tejto krajiny. Spoločenská diskusia sa v posledných rokoch obmedzila na marketingové heslá a diskusie o tom, kto koľko kradne alebo kto je väčší vlastenec.
Najmä preto sme sa pred rokom rozhodli rozbehnúť projekt Nové idey pre Slovensko. Dali sme dohromady skupinu vzdelaných a rešpektovaných ľudí z rôznych profesijných, názorových a politických prostredí, ktorá diskutuje o tom, čo našu krajinu najviac trápi - a hľadá riešenia pre modernejšie a slušnejšie Slovensko, na ktorých sa, napriek názorovým rozdielom, dokážeme dohodnúť.
Robíme teda to, po čom odporcovia minulých reforiem vždy nahlas volali - hľadáme konsenzus. Dať dohromady ľudí z oboch strán, ktorí majú aspoň spoločný jazyk či nebodaj základnú hodnotovú výbavu, je veľmi ťažké. Nie je to však márna snaha, čoho dôkazom je aj publikácia „12 riešení pre kvalitnejšie školy".
Dvanásť konkrétnych riešení je vlastne návrhom budúcej reformy vysokého školstva. Na ich vytvorení a formulovaní sa podieľal tím expertov naprieč politickým spektrom. Hlavnými autormi návrhu reformy sú Miroslav Beblavý, ktorý dnes kandiduje do parlamentu za SDKÚ, a mladý ekonóm Štefan Kišš z ministerstva financií.