SME

Sulík: SDKÚ sa hrá na Ježiška. Beblavý: Dá sa vybrať väčšie dobro

Predseda SaS Richard Sulík a kandidát SDKÚ Miroslav Beblavý diskutujú o volebných programoch svojich strán. Sulík konkurencii vyčíta nereálne sľuby, Beblavý zas, že SaS je zatiaľ iba stranou jedného muža.

Miroslav Beblavý: SDKÚ má silný tím, správne priority a skutočné riešenia

SDKÚ na prvé miesta kandidátky nasadilo svoje silné váhy nielen na ekonomiku, ale aj na sociálne veci, spravodlivosť a modernizáciu. V SaS naopak dominujú ekonómovia a manažéri.

Z relevantných opozičných strán zatiaľ len SDKÚ a SaS predstavili svoj volebný program. Ich porovnanie ukazuje, že môžu byť úspešnými partnermi v prípadnej vláde, existujú však medzi nimi aj dôležité programové rozdiely. Z pohľadu stredopravého voliča ide o dobrú situáciu - môže si vybrať väčšie dobro, nielen menšie zlo.

Osobne považujem v najbližších rokoch za kľúčové otázky pre slovenských politikov nasledovné tri: Ako oživiť ekonomiku a zvýšiť kvalitu života? Ako zabezpečiť, aby na Slovensku vládli spravodlivosť a slušnosť na súdoch, ale aj na úradoch? Ako modernizovať štát, osobitne školstvo, aby prestali byť brzdou dlhodobého úspechu krajiny?

Tím vs. strana jedného muža

Pri odpovediach na tieto otázky SDKÚ presvedčivo a úspešne čerpá zo sily svojich viacerých odborných tímov. Naopak, SaS napriek dĺžke textu zostáva primárne stranou jedného muža, jednej profesie a jednej témy.beblavyIllik_res.jpg

Obe strany majú k sebe blízko v liberálnom poňatí hospodárskej politiky, osobitne v dôraze na znížení zaťaženia práce a zamestnávania.

Politika SDKÚ je však cielenejšia, a preto, na rozdiel od programu SaS, nevyžaduje úplné zbúranie dnešného sociálneho systému. Vysoké odvodové zaťaženie škodí všetkým, ale najvýraznejšie vplýva na nezamestnanosť tých horšie platených. Preto navrhujeme znížiť odvody pre všetkých pracujúcich o rovnakú sumu (takzvaná odpočítateľná položka z odvodov).

Cielená povaha tohto opatrenia, financovaného zjednotením výberu daní a odvodov a odbúraním rôznych výnimiek, umožní SDKÚ citeľne znížiť odvodové zaťaženie bez toho, aby sme museli bezhlavo škrtať sociálne výdavky a programy, ktoré sú z odvodov financované.

Rodina, vzdelanosť, spravodlivosť

Zároveň chceme doladiť rodinnú politiku pre 21. storočie tak, aby reálne pomáhala strednej vrstve mať a vychovávať deti. Opatrenia navrhované SDKÚ v tejto oblasti nepredstavujú nič šokujúce - sú len oneskorenou modernizáciou, dobiehaním vyspelejších krajín.

Ročná materská vo výške platu pre rodiča, ktorý chce zostať doma, ale aj pomoc s výdavkami rodiny na bývanie po narodení dieťaťa či možnosť rodičov pružne sa striedať v starostlivosti o dieťa sú podľa nás samozrejmosti a z dlhodobého hľadiska sa zaplatia samy, ak prispejú k oživeniu pôrodnosti strednej vrstvy.

Okrem toho nejde náročnosťou o opatrenia, ktoré rozbijú verejné financie - bude si ich môcť dovoliť aj vláda, ktorá zdedí v júni rozvrátenú ekonomiku.

Na druhej strane, chceme nielen radikálnu, ale aj premyslenú zmenu tam, kde ju Slovensko potrebuje pre svoj dlhodobý rozvoj - ekonomický i mravný. Za také oblasti považujeme najmä vzdelanosť a spravodlivosť. SDKÚ v minulosti dokázala, že vie reformovať nielen naoko a pre efekt, ale skutočne a do hĺbky.

Nami navrhovaných 21 zmien pre školstvo a vedu a 17 návrhov na zvýšenie spravodlivosti, boj proti korupcii a modernizáciu štátu predstavujú skutočnú šancu na zlepšenie. Siahajú od povinnej angličtiny na základných a stredných školách a vybudovania aspoň jednej špičkovej univerzity až po možnosť odoberania nečestne nadobudnutých titulov a zásadnú zmenu výberu sudcov.

Pre SaS v porovnaní s odvodmi a daňami evidentne nie je táto problematika dôležitá. Osobitne sa to ukázalo v prípade školstva, keď si ani najvyšší predstavitelia tejto strany neuvedomili, že im podriadení prepašovali do programu spoplatnenie štátnych stredných škôl (ktoré následne museli dementovať).

Na nezvoliteľných miestach

V Spojených štátoch sa hovorí, že personálna politika predurčuje obsah politiky. Ponechajme bokom, že SaS je zatiaľ z hľadiska verejného profilu stranou jedného muža, a pozrime sa na spomínané témy a ich garantov.

SDKÚ na prvé miesta kandidátky nasadila svoje najťažšie váhy na ekonomiku, ale aj na sociálne veci, spravodlivosť a modernizáciu. V SaS naopak v prvej desiatke dominujú ekonómovia a manažéri. Garanti programu SaS v oblasti školstva, vedy, spravodlivosti či boja proti korupcii buď na kandidátke vôbec nie sú, alebo sú na nezvoliteľných miestach. To dokresľuje váhu pripisovanú týmto témam v rámci SaS.

Ak veríte, že ekonomiku treba oživiť a sociálny systém doladiť, ale že kľúč k budúcnosti sa skrýva tiež v dôraze na dôslednú modernizáciu štátu, justície a školstva, potom je program SDKÚ určený práve vám.

Miroslav Beblavý, expert SDKÚ pre vzdelávanie a zamestnanosť

Čítajte viac:

Volebné programy SDKÚ a SaS

Rado Baťo o volebných programoch SDKÚ a SaS

Richard Sulík: SDKÚ sa hrá na Ježiška

Pre voliča SDKÚ je urážajúce, ak mu niekto sľubuje: Nezvýšime dane, nezvýšime štátny dlh a zároveň zvýšime výdavky.

Najväčším problémom programu SDKÚ (a nielen programu, ale zrejme aj celej strany) je snaha spraviť špagát medzi sociálnym štátom (politikou rovnosti výsledkov) a pravicovou politikou (politikou rovnosti šancí). Druhým najväčším problémom je nekonzistentnosť.

Na jednej strane obsahuje program záväzok nezvyšovať daňové zaťaženie (bod 1.2.1.), tiež záväzok nezvyšovať dlh (bod 2.1.1.) zároveň obsahuje hranie sa na Ježiška: Predĺžime materskú dovolenku, zvýšime materský príspevok na 100 percent mzdy, pomôžeme pri splácaní úverov, rozšírime nárok na bonifikácie (v podstate jedno aké, všetky stoja peniaze), podporíme obce pri výstavbe nájomných bytov, ochránime pacientov pred doplatkami, presadíme spravodlivé ohodnotenie lekárov (rozumej zvýšime mzdy), zavedieme minimálny dôchodok, sociálne byty pre deti z problémových rodín, rozšírime sociálne služby a pod.

SulikTASR_res.jpg

Problém SDKÚ

Akoby odkopírované z programu Smeru, lenže:

Človek, ktorý v roku 2010 bude voliť Smer, je buď hluchý a slepý, alebo sa podieľal na rozkrádaní, aké Slovensko nezažilo, alebo trpí ľahkou demenciou. To o voličovi SDKÚ rozhodne neplatí, a preto kŕmiť ho báchorkami typu „nezvýšime vám dane, nezvýšime štátny dlh a zároveň zvýšime výdavky" je prinajmenšom urážajúce. Navyše, expertom na nereálne budovanie silného sociálneho štátu je už spomínaný Smer.

Snahy SDKÚ o budovanie sociálneho štátu sú v rozpore aj so samotnou kandidátkou. Problémom SDKÚ nie sú ekonomické reformy (daňová reforma, II. pilier, Zákonník práce, reforma verejnej správy) robené v rokoch 2003 a 2004.

Problémom je ich necitlivá sociálna politika a to konkrétne: Zníženie sociálnej dávky na polovicu (len tak, zo dňa na deň, akoby všetci na dávkach boli darmožráči), drastické prehodnotenie invalidných dôchodkov a katastrofálna reforma prvého piliera (čo spôsobilo niekoľko typov dôchodcov a príkre nespravodlivosti medzi nimi).

A čo spraví SDKÚ? Za reformy akoby sa hanbila a Kaníka a Beblavého, ktorí sú zodpovední za necitlivú sociálnu politiku, si dá na kandidátku.

Až tragikomické sľuby

Nekonzistentné sú aj ďalšie body programu. Napríklad materská má byť vo výške 100 percent platu, až do výšky 1,5­násobku priemernej mzdy a zároveň sa majú všetky odvody (a benefity z nich) zjednotiť na úrovni trojnásobku priemernej mzdy.

Alebo bod 1.2.3. má nadpis Znížime odvody pre ľudí s nízkymi príjmami a navrhuje zaviesť odpočítateľnú položku z platenia odvodov, ktorú si uplatnia všetci, a teda aj ľudia s vysokými príjmami.

Alebo bod 1.2.7., ktorý navrhuje zaviesť paušálnu daň pre živnostníkov, ktorá je nespravodlivá voči tým, ktorí si ju uplatniť nebudú môcť, a z tohto dôvodu bola v rámci daňovej reformy 2004 zrušená. Ivan Mikloš s tým zrejme problém nemá.

Doslova tragikomický je bod 1.5.1. Ozdravíme dôchodkový systém. Práve pod taktovkou SDKÚ boli v roku 2004 napáchané obrovské škody na prvom pilieri.

Do roku 2003 bol prvý pilier takmer solidárny (ľudia platili odvody podľa príjmu, ale dôchodky boli takmer rovnaké). Keď Kaník zaviedol II. pilier (za túto reformu mu patrí uznanie), ktorý je plne zásluhový (každý dostane presne podľa toho, koľko odviedol), bolo by logické spraviť prvý pilier plne solidárnym, veď chýbal iba krôčik.

Potom by sme mali prvý pilier plne solidárny a druhý pilier plne zásluhový, a tomu sa dá povedať dvojpilierové dôchodkové zabezpečenie. Lenže, čo sa stalo? Prvý pilier (pripomínam, že takmer solidárny) bol zreformovaný na zásluhový. V rozpore s akoukoľvek logikou a škodami v rozsahu desiatok miliárd korún. Toto všetko napáchala strana, ktorá si dnes napíše do programu, že chce ozdraviť prvý pilier.

Z čoho mám radosť

Ale aby to nebolo len o kritike. Z programu SDKÚ mám obzvlášť ja veľkú radosť. Nachádza sa v ňom totiž niekoľko bodov, ktoré sú vyslovene v súlade s odvodovým bonusom, napríklad medzitrh práce (bod 1.2.6.), garantovaný dôchodok na úrovni životného minima (bod 1.5.1.), zjednotenie výberu daní a odvodov (1.2.2.), presun odvodovej povinnosti na zamestnanca (a, samozrejme, náležité zvýšenie hrubej mzdy), zjednodušenie systému odvodov.

Ak teda SDKÚ myslí svoj program úprimne, tak by v prípade pravicovej vlády nemal byť problém so skutočnou reformou odvodov. Z toho mám naozaj radosť.

Richard Sulík, predseda SaS

Ako sa vyvíjajú preferencie politických strán

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C32HB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 745
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 073
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 624
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 419
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 115
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ján Figeľ.

Čo sa zmenilo pre Slovensko od času keď sa snažilo o členstvo v NATO?


Ján Figeľ
Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu