Únia Rómov na Slovensku pred voľbami upozorňuje na problém, ktorý už verejnosť sledovala v súvislosti s komunálnymi voľbami: nakupovanie takzvaných rómskych hlasov. Nejde o nový fenomén, hlasy sa v osadách kupujú počas každých volieb. Zmenila sa len forma obchodu. Ešte v roku 2006 sa na nákup nechodilo priamo, ale využíval sa sprostredkovaný predaj.
Šéfovia volebných tímov oslovovali samozvaných rómskych predstaviteľov, ktorí im za finančnú odmenu sľúbili niekoľko tisíc hlasov obyvateľov osád. Išlo, samozrejme, o fiktívny obchod.
Rómski lídri totiž spravidla za sebou nikoho nemajú. Na to, aby sa lídri stali rómskymi predstaviteľmi, totiž stačí mať troch ľudí, ktorí s nimi vstúpia do občianskeho združenia. A potom stačí zvolať tlačovku, rozprávať o problémoch Rómov, o tom, ako štát nič nerobí – a líder je predstaviteľom.
Priamy nákup
Dosť dlho trvalo politikom, kým si spočítali, že odmeny vyplatené takzvanými rómskym predstaviteľom nezodpovedajú prínosu pre stranu. Lídri totiž medzi Rómami nepožívajú nijakú úctu, nepoznajú ich a už vôbec ich nepovažujú za svojich predstaviteľov.
Preto je pre kandidujúce politické strany ekonomicky oveľa výhodnejšie uskutočniť priamy nákup. Teda ísť do osady, vyplatiť odmenu a dohliadnuť, aby si predávajúci rómsky volič splnil záväzok, čiže vhodil do urny správny hlasovací lístok.
Ak je pravda, čo tvrdí Únia Rómov na Slovensku, že už teraz sa tieto obchody uskutočňujú, je to chyba! A pre politické strany opäť vyhodené peniaze! Na nákup je totiž ešte príliš skoro. Rómovia peniaze minú a zabudnú, komu čo sľúbili.