Vladimír Mečiar v rámci predvolebnej kampane opakuje niekoľko tvrdení, ktorých pravdivosť môže byť označená ako sporná. Väčšinou sa týkajú ekonomicky pozitívneho hodnotenia pôsobenia jeho vlád v deväťdesiatych rokoch a negatívneho hodnotenia vlád Mikuláša Dzurindu.
Nechajme hodnotenie na Mečiarovo ľubovoľné posúdenie a pozrime sa na čísla, o ktoré ho opiera. Tieto čísla nie sú z väčšej časti pravdivé, inokedy si Mečiar vyberá tie, ktoré sa mu ako dôkaz hodia.
Neexistujúci stav
Mečiar ostatnom vydaní O 5 minút 12 tvrdil, že „nakoniec sme boli tí, ktorí prebrali zodpovednosť po roku 1992 za hlbokú slovenskú krízu, keď padlo (v tvorbe HDP, pozn.) o 25 percent dolu a vyriešili sme ju pozitívne ako prví v strednej a východnej Európe".
Slovensko tiež malo byť v roku 1998 „na prvom mieste zo stredoeurópskych a východných štátov" v tvorbe HDP. Mečiar opakovane opisuje neexistujúci stav: HDP Slovenska nikdy nedosiahlo medziročne dvadsaťpäťpercentný pokles, rekordne nízko (medziročne pokles o 14,5 percenta) bolo v roku 1991.
Podľa informácií Národnej banky Slovenska patrí prvenstvo za návrat k rastu HDP nad nulou Poľsku (prelom rokov 1991 a 1992), za ním nasleduje Slovinsko (prelom 1992 a 1993). Slovensku medziročne rástlo reálne HDP podľa NBS až od roku 1994, rovnako ako Maďarsku a Česku.
Porovnanie krajín z pohľadu rastu HDP z dielne OECD tiež nedáva Mečiarovi za pravdu, čo sa týka nášho údajného prvenstva - predbehlo nás tak Poľsko, ako aj Maďarsko.
Dzurindove dlhopisy
Predseda HZDS tiež opakovane vyjadruje starosť nad stavom verejných financií, ktorý má byť sťažovaný splatnosťou dlhopisov, ktoré vznikali za Dzurindovej vlády. Na budúci rok má podľa neho dlhová služba predstavovať až 110 miliárd korún, keďže „budúci rok z privatizácie bánk sa budú splácať cenné papiere".