Neodporúča to ani vyše sedemdesiat rokov stará kniha Svetové zvyky spoločenského života, pri čítaní som sa zabavil i poučil.
„Zdvorilosť robí človeka lepším a povznáša ho, pretože jej podstatou je láska a úcta k blížnemu."
Nemáme jesť príliš rýchlo, nekrájať nožom do obrusu a ani nerobiť guľôčky z chlebovej striedky. Pri stole sa nesmieme dotýkať kostí („Kosti" boli v mojej puberte dievčatá ), a kôstky kompótu nevypľúvať na tanier, ale na lyžičku. Vajíčko na mäkko sa je lyžičkou a nie je vhodné vypiť pohár vína naraz. Môj svokor, keď sa mi to prihodilo, pripomínal: „Napred ovoňať, odchlipnúť, na jazyku pováľať, vychutnať."
Víno napred naliať sebe, ak by vo fľaši boli zvyšky korku a aby hostia mali istotu (dedičstvo stredoveku), že víno nie je otrávené. Prípitok má byť jednoduchý a stručný, nemá byť zámienkou na prednášky.
Napriek všemožnej starostlivosti sa môže hostiteľom prihodiť nepríjemné, pečienka prihorí, alebo niektoré jedlo sa nevydarilo. V prípade nevydarenej hostiny si to hostia nesmú všimnúť, prípadne v dobrej nálade porozprávajú vtipný príbeh.
Ak je váš spoločník pri stole nudný, trpezlivo zvládnite túto nehodu a hovorte s ním o tom, čo pochopí. Jednou z veľkých vlastností ľudí z dobrej spoločnosti je ich schopnosť počúvať i tvrdé nezmysly. Výchova a blahosklonnosť im umožní zachovať pokoj, i keď im ignoranti vysvetľujú hlúposti vedecké i historické.