Pán prezident nedávno povedal, že by bol rád hlavou takej krajiny, ktorá má také lojálne menšiny, akými sú Slováci žijúci v okolitých štátoch. Pán prezident týmto nepriamo vyslovil, že menšiny žijúce na Slovenku - a tu pravdepodobne myslel na maďarskú menšinu -, nie sú lojálne voči Slovenskej republike.
Bolo by dobré, keby pán prezident presne označil prípady, v ktorých občania maďarskej národnosti žijúci na Slovensku neboli k štátu lojálni. Lebo kým existovala povinná vojenská služba, dovtedy si aj tunajší Maďari odslúžili obvyklé dva roky.
Na Maďarov sa vzťahujú tie isté zákony ako na slovenskú väčšinu a neviem ani o tom, že by Maďari boli hromadne odmietli platiť dane alebo by sabotovali zákonný poriadok Slovenska.
Je však pravda, že v čase volieb väčšina Maďarov zvykne jednoznačne prejaviť svoju nespokojnosť s „tradičnými" slovenskými politickými stranami. A je pravda aj to, že ani v posledných prezidentských voľbách nepodporili svojimi hlasmi súčasného pána prezidenta. A keď majú pocit, že sa im stala krivda (napríklad naposledy v súvislosti s jazykovým zákonom), tak protestujú.
Tieto javy však nemajú absolútne nič spoločné s lojalitou. V demokracii je to takto normálne.
Pravda, táto záležitosť má aj druhú stránku. Mnohí Slováci považujú Maďarov za nelojálnych, lebo majú pocit, že Maďari sú citovo viazaní k Maďarsku a ešte aj dnes považujú za svoju vlasť Maďarsko.