Čo majú spoločné natoľko rozdielne udalosti ako zadlžovanie Európy, plánovaný slnečný projekt DESERTEC a potopená ropná plošina Deepwater Horizon? Zdanlivo vzdialené a nesúvisiace veci majú spoločnú základnú vec. Je ňou snaha riešiť problémy zvyšovaním spotreby energie. Keďže v horizonte niekoľkých rokov dôjde k poklesu ťažby ropy a tým aj k poklesu dostupnosti energie, neriešiteľných problémov bude pribúdať.
Čím sa stáva spoločnosť zložitejšou a prepojenejšou, tým treba viac energie na riešenie problémov.
Nevyhnutne tiež dochádza k poklesu návratnosti (zisku) z vyriešenia daného problému. V určitej kritickej chvíli sa dostávame do štádia, keď riešenie problémov prináša negatívny zisk (energetickú stratu).
Pomôže len nižšia spotreba
Vtedy je samozrejme lepšie problém neriešiť, to však jednoducho nepatrí k ľudskej prirodzenosti. Problém starnúcej populácie chceme riešiť zvyšovaním pôrodnosti, rastúce zadlžovanie ešte väčším zadlžovaním, a nedostatok ropy jej ďalšou ťažbou, či gigantickými solárnymi projektmi. Jediný spôsob riešenia dnešných problémov je pritom znižovanie spotreby energie. To je však problém, lebo to odporuje zásadám nekonečného ekonomického rastu.
Amerika patrí k štátom s najväčšou spotrebou ropy a od roku 1970 každoročne potrebuje dovážať čoraz viac tejto suroviny. Dnes ťaží iba polovičné množstvo ropy oproti maximu na začiatku 80. rokov. Tlak na ťažbu, aj v nedostupných miestach ako je Mexický záliv, je obrovský a potvrdil to i prezident Obama, keď 31. marca povolil ďalší prieskum a možnosť ťažby ropy okolo pobrežia USA. To všetko samozrejme napriek proklamovanej silnej klimatickej politike zameranej na znižovanie emisií skleníkových plynov.
Snaha ťažiť ropu za každú cenu však iba dokazuje známu skutočnosť, že vhodnejší energetický zdroj sme zatiaľ neobjavili a všetky iné alternatívy sú buď drahšie, alebo menej spoľahlivé, či oboje. Je tiež zaujímavé, že aj Veľká Británia, kolíska priemyselnej civilizácie a dovozca ropy, veľmi výrazne podporuje jej ťažbu a to napriek silnej politickej podpore boja proti globálnemu otepľovaniu.