Kvalitný a svetový nemecký týždenník Die Zeit má roky obľúbenú rubriku Stimmt's. Čitatelia v nej dostanú na pre nich nejasné otázky jasnú a fundovanú odpoveď, ako to je.
Môže slina dezinfikovať ranu? Opotrebováva sa spojka auta, keď držíte ruku na páke? Môžu ryby trpieť morskou chorobou? Áno, i ryby vracajú, keď je im nevoľno.
Alebo: Jeme menej, keď jeme pomaly? Môžu domáce zvieratá predpovedať zemetrasenie? Môžu dojčatá hltať i dýchať zároveň a vyjasňuje krieda hlas? Sú ľudia čoraz viac inteligentnejší? Jedia Švajčiari psov (našinec sa pýta: Jedia Moravania mačky, střechové zajíce)? A hrali ruskí oficieri naozaj ruskú ruletu? Je „motýlí efekt" skutočne fyzikálny fenomén?
Nie je. Je to metafora meteorológa Edwarda Lorenza z roku 1961 a zároveň zrod matematickej teórie chaosu. Aké pekné, vedecká teória bláznenia. Ale pravdepodobnejšie je žmurknutím oka urobiť z približne jedenásť miliónov priznaných na volebnú kampaň dvestoštyridsať miliónov nepriznaných ako trepotaním motýlieho krídla v brazílskom pralese spôsobiť tornádo v Texase.
Otázky sú z týždňa na týždeň nové. Väčšinou odpoveď pred prečítaním nepoznám. O to viac ma prekvapila otázka: Skutočne si kedysi šprintéri vyhrabávali namiesto štartovacích blokov jamky do dráhy? Rozjaril som sa, áno, viem odpoveď. Také jamky si veľmi dávno vyhrabávala do škvarovej dráhy i slovenská olympionička Eva Glesková a vyhrabávali sme si i my ostatní.