Počas dvoch májových víkendov sa v Bratislave konali predstavenia, ktoré možno identifikovať ako posunutie frontu kultúrnej vojny až pod slovenské bašty tradičných hodnôt. Predvolebné hry však vážne civilizačné témy obišli. Politici sa „opatrne" báli toho, že by ich ohrozilo už to, ak by sa problémom homosexuality vôbec zaoberať začali.
Faktom je to, že provinčné vyhýbanie sa slovenskej spoločnosti civilizačným problémom sa pomaly končí. Diverzita sveta narazila na slovenský pancier konzervatívne sa tváriacej spoločnosti. Slovenský tradicionalizmus je nechutne „tolerantný" voči korupčnému správaniu, vulgarizmu v politike a mlčaním podporuje extrémistické prejavy.
Kultúra valcovania
Tie získavajú svoju legitimitu a pri skratovom pohľade na navrhnuté populistické návrhy „konečných riešení" aj spoločenskú podporu. Vidíme, ako sa kultúra nenávistného valcovania a škandalizovania názorových oponentov stala postupne dôležitou agendou v slovenskej exekutíve.
Charakteristickým prístupom týchto „väčšinovnikov" je ich konanie postavené na presvedčení, že niekoľko desiatok percent podpory voličov oprávňuje ignorovať vôľu desiatok percent voličov, ktorí o ich riešenia spoločenského fungovania vôbec nestoja.
Tyrania väčšiny sa tak stáva spoločným menovateľom politickej kultúry. Prenáša sa ako zhubný nádor aj do iných oblastí spoločenského fungovania. Opačnou stranou tej istej mince sú tyranizované menšiny - medzi nimi zvlášť národnostné a sexuálne.
Predsudky voči homosexuálne orientovaným ľuďom nie sú v slovenskej spoločnosti ničím novým. Posledné štatistiky však prekvapivo ukazujú, že jednoznačnú podporu v spoločnosti nemajú. Podľa prieskumu agentúry Focus v septembri 2009 by prijatie zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia určite alebo skôr áno podporilo 45 percent respondentov. Z oslovených by 41 percent určite alebo skôr nie takýto zákon nepodporilo.
Spoluobčania
Na pozadí posledných udalostí je to takmer prípadová štúdia. Dve približne rovnako veľké skupiny ľudí sa dívajú na problém „tretej strany" zásadne rozdielne. Problémy ľudí, ktorí majú záujem a v duchu dnešnej legislatívy aj právo na to, aby neboli diskriminovaní, nemôže riešiť sprievod ulicami mesta ani kordón policajtov.