Správy o konci Belgicka sa objavujú už od roku 1830, keď toto kráľovstvo vzniklo. Víťazstvo flámskej nacionálnej pravice (Nieuw-Vlaamse Alliantie, N-VA) vo voľbách 13. júna posunulo špekulácie o rozpade krajiny na nový level. N-VA sa netají svojím úmyslom premeniť Belgicko na konfederáciu Flámska a Valónska.
V 19. storočí boli predmetom hádok jazykové otázky a diskriminácia Flámov pri správe krajiny. Dnes je hlavnou témou ekonomika.
Ako každý malý štát, aj Belgicko je závislé od exportu a zahraničných investícií. Krajina nutne potrebuje zásadné reformy podnikateľského prostredia, verejných financií, sociálneho systému a lepšiu reguláciu imigrácie. V rozdelenej krajine to však nejde.
Rubikova kocka
Z administratívnej stránky Belgicko pripomína Rubikovu kocku. Okrem federálnej vlády má aj ďalších šesť regiónov a jazykových komunít s celkovým počtom takmer 600 poslancov.
Ústavný súd zamestnávajú nekonečné hádky medzi regiónmi a komunitami. Problematická je najmä otázka, kto má mať vplyv v Bruseli a jeho širšom okolí. Možnosť flexibilnej reakcie na výzvy ekonomickej krízy a globalizácie je prirodzene nízka. Belgický deficit verejných financií prekročil v minulom roku šesť percent HDP a vládny dlh 97 percent HDP, čo je viac ako v Španielsku a Portugalsku.
Napriek končiacej sa kríze nezamestnanosť stále rastie. Neistota ohľadom politického a ekonomického vývoja investorov odrádza a zhoršuje ekonomické vyhliadky krajiny. Podnikateľské kruhy varujú, že napriek vyspelej a výkonnej ekonomike sa Belgicko môže stať Gréckom pri Severnom mori.
Dnešné Belgicko v niečom pripomína Česko-Slovensko v roku 1992. Krajina má síce federálnu vládu, ale prakticky nemá federálne politické strany. Systém regulácie školstva, poľnohospodárstva, životného prostredia, energetiky, športu a vedy si každá komunita nastavuje sama. Každá komunita má aj vlastné médiá. Flámi nečítajú valónske noviny a nepozerajú valónsku televíziu a naopak.
Kto na koho dopláca
Podobne ako kedysi v Česko-Slovensku, sa Flámi a Valóni venujú nekonečným diskusiám „kto na koho dopláca". Kedysi bohaté Valónsko sa doteraz celkom nespamätalo z krachu ťažkého priemyslu v 70. rokoch minulého storočia. Miera nezamestnanosti je tam 14 percent (vo Flámsku len sedem) a jeho sociálny systém si pomáha transfermi z federálnej vlády.