Pokazil sa mi počítač. Práca v keli, internet v keli. Po dvadsiatich rokoch vytiahnem zo skrine starý Consul, ale - suseda klope metlou zhora. Do kelu, už som zabudla, že na ťukanie na mechanickom stroji sa vzťahuje zákaz rušenia nočného pokoja po desiatej večer.
Aby som dodržala termín a nepôsobila neprofesionálne, skoro ráno bežím ku kamarátovi, ktorý má prázdniny, a prosím: „Môžeš mi požičať počítač, aspoň na deň, dva, kým mi ten môj opravia? Neviem, čo sa stalo, je nový, má tak rok-dva..."
A on mi celkom pokojne povie: „Všetko je teraz nastavené na poruchu. To je normálne, aby sa tie výrobky kazili a kupovali nové, a ďalšie vyrábali." Do kelu, myslím si, inšpirácia: „nastavený na poruchu".
Nastaviť nejaký stroj, prístroj znamená podľa našich slovníkov pravý opak - zabezpečiť dobrú, plynulú činnosť bez porúch a zádrhov, upraviť, uspôsobiť niečo tak, aby dobre fungovalo a aby nám to neznepríjemňovalo život.
Nastaviť budík znamená urobiť takú manipuláciu s hodinkami alebo s mobilom, ktorá zabezpečí tie nepríjemné ranné zvuky, ktoré vás nútia vstať. Môže to byť nepríjemné, ale v konečnom dôsledku vás to zabezpečí, ochráni pred nepríjemnými pohľadmi šéfa.
Čo sa ešte nastavuje? Prietok vody, napríklad, aby ste ušetrili. Aj to je pozitívne. Fotoaparát, aby ste mali kvalitné fotky. Televízne kanály, aby ste mali príjemné sledovanie, monitor, aby ste si nekazili zrak.