Na prvý pohľad to tak vyzerá. V islandskom Reykjavíku došlo k niečomu nevšednému. Vyzerá to tak, že sa naozaj až teraz uzatvára strašná kapitola studenej vojny, že sa bývalí nepriatelia dohodli na nových pravidlách hry a spolunažívania. Sled udalostí bol nanajvýš rýchly: najskôr došlo k spoločnému oznámeniu z Washingtonu a z Moskvy, že sa do desiatich rokov znížia počty jadrových hlavíc zo súčasných šesť až sedemtisíc kusov oboch strán na nejakých 1700 – 2200. A potom už nič nebránilo vytvoreniu Rady NATO a Ruska. Toto všetko sa podpíše koncom mája v Ríme a v Moskve, kam pricestuje prezident George Bush.
Zníženie počtu jadrových hlavíc je vynikajúcim signálom pre budúcnosť celého ľudstva. Otázkou však zostáva, či v prípade vytvorenia Rady NATO a Ruska ide naozaj už o tvorbu nového spojenectva, alebo iba o posilnenie doterajšieho charakteru vzťahov. Lebo ani posledných dvanásť rokov už svet nežil v studenej vojne. Pádom komunizmu a rozpadom Sovietskeho zväzu a prijatím troch bývalých krajín Varšavskej zmluvy do NATO vznikli nové pomery a dalo sa hovoriť už celkom zreteľne aspoň o studenom mieri.
Táto klasifikácia nadobudla rázny obsah najmä počas bombardovania Miloševičových vojenských cieľov v Kosove a v Srbsku, keď sa Moskva tvárila, že je na strane balkánskeho mäsiara. Lenže vytvorením Rady NATO a Ruska vzniká dojem, akoby na scéne medzinárodnej geopolitiky došlo k totálneho posunu, akoby pôvodné NATO prestalo jestvovať! Bolo by zatiaľ priskoro uvažovať nad tým, aký bude mať práve Rada NATO a Ruska vplyv na samotné NATO, alebo či samotné NATO bude môcť a do akej miery ovplyvňovať fungovanie Rady NATO a Ruska. Nie náhodou Igor Ivanov, ruský minister zahraničných vecí podotkol, že „ide síce o realistický dokument, ale nie taký obsažný, ako sme si predstavovali“. Moskva totiž požadovala, aby členské štáty aliancie v novom orgáne rozhodovali „bez plnej koordinácie“. V tejto súvislosti citovala francúzska agentúra AFP viaceré diplomatické zdroje, že išlo o dosť nejasnú požiadavku, ktorá vyvolala nespokojnosť najmä nedávnych členov Varšavskej zmluvy.