Na počiatku pôsobia snahy politikov primať ľudí, ktorí si patrične nechránia zdravie, k vyšším príspevkom do zdravotnej poisťovne, ako rozumné. Veď ak sa niekto prejedá, fajčí či nenosí teplú spodnú bielizeň, musí znášať aj následky. A to nielen zdravotné, ale i finančné.
Trochu zložitejšou sa akceptácia týchto návrhov stáva v momente, ak sa začneme pýtať, čo to znamená konať zdraviu škodlivo. Smutné momenty pred výkladom cukrárne, keď zákusok ostáva len chimérou za sklom, zdraviu tiež neprospievajú.
Rozhodovať o tom, čo zdraviu škodí a čo nie, je veľmi citlivá vec a politici by mali byť pri nej opatrní, zvlášť ak ich zásahy nikdy nemôžu ostať len v rovine ekonomickej.
Celoeurópsky trend
Tak sa i nemeckí kresťanskí demokrati vydali na túto dobrodružnú cestu a otvorili diskusiu o tom, či by nebolo vhodné, žiadať od obéznych občanov vyššie príspevky do poisťovne. Ak niekto vedome škodí svojmu zdraviu, nie je spoločnosť nútená konať solidárne a podieľať sa na financovaní jeho liečby.
Sociálni demokrati kontrovali, že je hlúposť trestať niekoho za obezitu, keďže obezita môže mať viacero dôvodov. Môže byť chorobná a môže byť aj dôsledkom sociálneho postavenia. Tabuľka čokolády stojí omnoho menej ako košík čerstvých jahôd a chudobný si ich často dovoliť nemôže.
No i keď odhliadneme od týchto extrémnych prípadov, dokázať súvislosť medzi obezitou a inými chorobami ostáva nanajvýš zložité. Ale politici sa neboja a kreativita sa prebúdza aj u tých slovenských. No i rumunskí nezaháľali a ovácií od európskych kolegov sa dočkali, keď zvýšili dane na nezdravé - fastfoodové jedlá.