Čo je to splnomocnenec? Ktosi, kohosi ktosi iný splnomocnil na konanie a vykonanie vecí, na ktorých sa spolu dohodli a potvrdia to písomne.
Aj pri spravovaní, ovládaní a zvládaní a vecí verejných, teda pri vládnutí, sa vyskytnú časovo a vecne vymedzené záležitosti, na ktorých riešenie vláda niekoho poverí a splnomocní, napríklad na vybudovanie kľúčovej priehrady.
Čo sú to mimovládky?
Ústava a záväzné medzinárodné dohovory zaručujú občanom právo združiť sa za účelom presadenia spoločných záujmov (napríklad v hasičskom spolku, športovom klube, spolku na ochranu bukového lesa či slobody prejavu). Ľudia sa združia podľa litery zákona a robia vo svojom a/alebo verejnom záujme čo nechce, nevie alebo nezvláda robiť štát aj pri dobrej vôli riadený záujmami politických strán a záujmových skupín, nech sú akokoľvek ušľachtilé. Alebo aj naopak.
Aktivity ľudí v oblastiach, ktoré nechce, nevie alebo nezvláda štát, sú nevyhnutné na stabilitu spoločnosti. USA s obrovskou tradíciou občianskej angažovanosti sú dobrým príkladom. Tento pevný pilier pomáha kontrolovať, vyvažovať a stabilizovať spoločnosť. USA sú si toho tradične vedomé a tradícia nespočetných štátnych aj súkromných zdrojov podpory a financovania je toho dôkazom.
Z podstaty vecí vyplýva, že mimovládne organizácie sú mimo vlády. Buď na ňu kašlú, buď sú rešpektovaným partnerom, alebo nerešpektovaným prípadne prenasledovaným protivníkom.
Od schopností a sily mimovládnych organizácií závisí, či si rešpekt takej alebo onakej vlády získajú. Hoci často so zaťatými zubami. Aj to vyplýva z podstaty veci. Rešpekt je potrebný na jedno: vytvoriť a garantovať legislatívne a ekonomické nástroje a prostredie na vykonávanie poslania.
Tlak a protitlak
Každá slovenská vláda (aj československá) si od roku 1989 chtiacnechtiac so slovenskými mimovládnymi organizáciami odtrpela svoje. Volení, teda legitímni predstavitelia, vybavení politickými, ekonomickými a právnymi zručnosťami, na jednej strane dokázali sústrediť a cielene nasmerovať tisícky organizácií a „vyhrať voľby v roku 1998 prvej vláde Mikuláša Dzurindu kampaňou OK'98" (citát z prejavu Hillary Clintonovej v Bratislave 1998) a vytvoriť podmienky na vznik krajských grémií tretieho sektoru v regiónoch na jednej strane a na druhej poskytnúť im právne a ekonomické zastúpenie podľa potrieb a požiadania v Bratislave.