Na britskom knižnom trhu sa objavil bestseller. Ide na dračku, v tlači sa objavujú nadšené recenzie. Nie je to nijaký triler, ale literatúra faktu. Interpretácia dlhodobého výskumu narastajúcej nerovnosti v najvyspelejších štátoch sveta. Autori: Kate Pickett, Richard Wilkinson. Názov: The Spirit Level: Why More Equal Societies Almost Always Do Better.
V knihe je plno grafov. Možno z nich vyčítať, že v krajinách, kde sa rozdiely medzi najbohatšími a najchudobnejšími zväčšujú, objavia sa po čase alarmujúce vedľajšie efekty. Američania, Briti, ale aj Austrálčania a Portugalci, (aj tam sú rozdiely čoraz väčšie), žijú oveľa kratšie ako Japonci, Škandinávci či občania štátov Beneluxu. Častejšie chorejú, majú rádovo vyšší počet obéznych a psychicky chorých ľudí a neúnosne vysokú úmrtnosť dojčiat.
Navyše, tam kde narastá nerovnosť, vzájomná dôvera, (hádam najcennejší sociálny kapitál), je otrasená. V USA iba 35 percent ľudí verí, že druhým ľuďom možno veriť. V Nórsku a vo Švédsku dôveruje iným až 66 percent ľudí.
Vedľajšie efekty nerovnosti však nespôsobuje iba bieda. Autori dokazujú, že existenčná neistota generuje pasivitu a stratu sebavedomia. Čoraz viac ľudí žije s pocitom zranenej dôstojnosti. To má fatálne, nielen zdravotné dôsledky: slabne iniciatíva, ochota angažovať sa, schopnosť prinášať nápady a zlepšenia v prospech spoločnosti. V Škandinávii je počet patentov, zlepšovákov a podnetov (na hlavu) niekoľkonásobne vyšší ako v Amerike.