Nemáme istotu, že požiare, ktoré devastovali Rusko, sú dôkazom globálneho otepľovania. Ale ruská odpoveď je presne tým, čo by sme mohli očakávať, keby globálne otepľovanie naozaj začalo hrýzť: Moskva zakázala vývoz svojho obilia.
Horúčavy a požiare zničili minimálne 20 percent úrody obilia. „Zákaz exportu je potrebný," vysvetlil premiér Putin, ,,pretože nemôžeme dopustiť rast cien doma, musíme ochrániť náš dobytok a pripraviť zásoby na budúci rok." Ak bude ktokoľvek strádať, Rusi to nebudú.
Budú zomierať ľudia
Z pohľadu ruského lídra je to pochopiteľný postoj, ale vyplýva z neho, že nejakí ľudia budú strádať inde. Rusko je štvrtý najväčší exportér obilia a očakávaný výpadok na trhoch už v porovnaní so začiatkom júna zdvihol ceny pšenice o 80 percent. V okamihu, ako Putin ohlásil zákaz, okamžite vyskočili o ďalších osem percent.
To znamená, že rásť budú aj ceny potravín. Pre ľudí z rozvinutých krajín je to len drobná nepríjemnosť, pretože na jedlo míňajú iba asi desať percent svojho príjmu. V chudobných krajinách, kde ľudia na to isté míňajú až polovicu svojich peňazí, budú vyššie ceny znamenať, že tí najchudobnejší si nebudú môcť dovoliť primeranú obživu pre svoje deti.
V konečnom dôsledku niektoré umrú - možno sto - až tisícnásobne viac, ako bolo priamych obetí požiarov v Rusku. Ale umrú potichu, v svetom prehliadaných oblastiach, takže si to nikto nevšimne. Aspoň nie teraz. Ak však raz export potravín obmedzí viacero veľkých exportérov, všimnú si to všetci.
V nasledujúcich desiatich či pätnástich rokoch sa budú s dramatickými následkami prelínať a spájať dva problémy. Od 50. do 90. rokov minulého storočia rástla spolu s počtom obyvateľstva aj celosvetová produkcia obilnín. Už to neplatí. Aj keď to nie je zo štatistík zrejmé, produkcia potravín už za rastom svetovej populácie zaostáva.
Svetové zásoby obilnín ešte pred desiatimi rokmi stačili na obživu pre všetkých ľudí na 150 dní. Toto číslo teraz padlo len na o čosi viac ako tretinu. Požiadavky na potravu nerastú len preto, že je na Zemi viac ľudí, ale aj preto, že je medzi nimi stále viac bohatších ľudí, ktorí jedia čoraz viac mäsa. Takže situácia je vážna aj bez ohľadu na klimatickú zmenu.